Lidé si dnes připomínají vznik Československa, Klaus zahájil oslavy

Praha - Lidé si dnes připomenou devětaosmdesáté výročí vzniku samostatného Československa. V rámci oslav, které vyvrcholí večer na Pražském hradě tradičním udělováním státních vyznamenání, se pro veřejnost otevírají budovy poslanecké sněmovny a senátu a některé paláce na Pražském hradě.

Akce spojené s výročím se budou konat po celé České republice - v krajích mají být otevřeny veřejnosti zdarma muzea, galerie a další kulturní instituce zřizované regiony. Také Muzeum hlavního města Prahy a Galerie hlavního města Prahy oslaví svátek 28. října volným vstupem všem návštěvníkům.

Nejvíce akcí se uskuteční právě v metropoli. Koná se zde například slavnostní přísaha nových vojáků. V Pantheonu Národního muzea bude tak jako v předchozích letech slavnostní shromáždění. Veřejnost si dnes bude moci u příležitosti státního svátku tradičně prohlédnout i sídla obou komor parlamentu. Již v sobotu se pro ni poprvé v historii otevřel také Hrzánský palác na Hradčanech. Součástí prohlídky je po oba volné dny i výstava Symboly republiky.

Prezident Václav Klaus dnes ráno položil kytici k hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech. „Zahajovat den 28. října položením věnce na hrob zakladatele našeho státu je asi ta nejsprávnější věc, stalo se to takovou pěknou tradicí a dnes k tomu máme i správné dušičkové počasí,“ řekl ČTK Klaus.

Vydáno pod