Kabinet naposledy zasedne ve starém složení, projedná mise i prodej ČSA

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek vládě na jejím dnešním zasedání předloží podmínky výběrového řízení na prodej Českých aerolinií (ČSA). Pokud je kabinet schválí, tendr se může rozběhnout a nový majitel bude znám nejpozději do konce září. Měl by být především silný a neměl by pro Česko představovat hrozbu. Kabinet se dnes také vrátí k upravenému plánu vojenských misí, diskuse k tématu se zúčastní i prezident Václav Klaus. Shodou okolností se bude vláda zabývat také přímou volbou prezidenta. Projedná i zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Dnešní zasedání vlády je zároveň posledním pro ministry Jiřího Čunka, Tomáše Julínka, Džamilu Stehlíkovou a Aleše Řebíčka.

Někteří členové vlády vyjádřili obavy, aby nový majitel ČSA nebyl pro ČR hrozbou. Poukazují přitom především na ruský Aeroflot, který má o 92procentní podíl eminentní zájem. „Vláda bude rozhodně zvažovat všechny varianty, jak docílit bezpečné privatizace, aby neohrozila žádným způsobem českou ekonomiku ani žádné její bezpečností zájmy,“ ujišťuje ministr školství Ondřej Liška.

Výběrové řízení se proto uskuteční ve dvou kolech. V tom prvním bude krom základních ekonomických a technických kritérií kladen důraz také na bezpečnostní aspekt, a to jak z hlediska zahraničněpolitického, tak i dodržování mezinárodních předpisů v oblasti civilního letectví.

Reportáž Michaly Hergetové a Olgy Málkové (zdroj: ČT24)

Potenciální nový majitel se bude muset mimo jiné zaručit, že letecká přeprava zůstane hlavním předmětem podnikání ČSA, že domovským letištěm bude nadále pražská Ruzyně nebo že si ČSA zachovají status českého národního dopravce.

Vláda si proto na ministerstvu financí vymohla ve věci prodeje ČSA zvláštní pravomoci. „Sama vláda si ve finále rozhodne, co konkrétně nebo která společnost, případně která země, je považována za geopoliticky nebezpečnou,“ řekl náměstek ministra financí Ivan Fuksa, podle kterého svůj zájem o aerolinie vyjádřila zhruba desítka společností.

Ve druhém kole bude jediným kritériem cena. Odhady výnosů z prodeje aerolinií se různí, podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky se výnos může pohybovat mezi 4,5 mld. a pěti miliardami korun.

Vláda dnes také projedná zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu, která se týkají ministerstva financí, ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu. Diskuse o účasti Česka ve vojenských operacích se zúčastní prezident Václav Klaus, pozváni byli i zástupci opoziční ČSSD, někteří ale nabídku odmítli. Kabinet znovu otevře také návrh na ústavní změnu, která by umožnila přímou volbu prezidenta.

O výsledcích zasedání vláda informuje na tiskové konferenci ve 13:00, ČT24 ji odvysílá v přímém přenosu.