I Liberecký kraj vybere autobusové dopravce v tendru

Liberec – Od roku 2014 budou na regionálních autobusových linkách v Libereckém kraji jezdit výhradně dopravci, kteří zvítězí ve výběrovém řízení. Krajský úřad zahájil přípravy tendru, jehož vítěz dostane smlouvu na osm nebo deset let a za obsluhu obcí a měst dostane od kraje 1,68 až 2,1 miliardy korun. Soutěžit se nebude pouze o území obsluhovaná městskou hromadnou dopravou. Ta jezdí v Liberci, Jablonci nad Nisou, Turnově a České Lípě. Podle krajského radního pro dopravu Martina Seppa zatím není jasné, zda budou autobusoví dopravci soutěžit o obsluhu celého kraje, nebo proběhne několik tendrů na jednotlivé oblasti.

Liberecký kraj je v krátké době už druhý, který ohlásil přípravu na vypsání výběrového řízení. Středočeští radní v minulém týdnu přišli s tím, že vypoví stávající smlouvy všem autobusovým firmám a vypíšou výběrové řízení, jehož vítěz začne jezdit na linkách v regionu od roku 2013.

Severočeský region má na vypsání a vyhodnocení soutěže o rok déle. Na rozdíl od Středočeského kraje to však udělat musí. Stávající smlouvy totiž platí pouze do roku 2013. Podle nových evropských směrnic je kraj už nemůže jednoduše prodloužit a musí vypsat tendr. Středočeský kraj naproti tomu mohl vypsat výběrové řízení až v roce 2019.

Liberecký kraj objednává každoročně u autobusových dopravců 13 milionů kilometrů, další čtyři kilometry pro něj najezdí železniční dopravci a další milion kilometrů ročně zhltnou tramvaje spojující Liberec a Jablonec nad Nisou. Veřejná doprava v kraji bude letos podle odhadů stát kolem 550 milionů korun, což představuje navýšení zhruba o 1,5 procenta ve srovnání s loňským rokem.

Region je ovšem v rámci republiky průkopníkem ve vypisování výběrových řízení na veřejnou dopravu. Zatím se soustředil na železnici. Společně s Ústeckým krajem a saským dopravním svazem ZVON vybral společnost, která od letošního roku jezdí z Liberce přes Zittau do Hrádku nad Nisou, a dalšího dopravce, který od příštího roku zajistí železniční dopravu z Liberce přes Tanvald do Harrachova a na odbočných lokálkách.