Aktivisté odmítají opustit Kliniku. K odchodu je po jednání se starostkou vyzval i Babiš

Aktivisté ze sociálního centra Klinika na Žižkově dál zůstávají v budově. Smlouva o výpůjčce s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) skončí o půlnoci. Jeho pracovníci proto aktivisty vyzvali, aby dům opustili. Ti to ale odmítají. Zařízení navštívil i ministr Andrej Babiš (ANO). Podle aktivistů řekl, že by centrum mohlo zůstat, dokud se nenajde kupec. Večer ale názor změnil. Na Twitteru po jednání se starostkou Prahy 3 napsal, že budova je ve špatném stavu a aktivisté ji musí podle zákona opustit.

„Rozhodli jsme se budovu neopustit. Protože kdybychom ji na začátku opustili, Klinika by tady vůbec nevznikla a nikdo by s námi nejednal,“ vysvětlil Jakub Ort z kolektivu Kliniky. Aktivisté také nechtějí nechat budovu chátrat. Považují rovněž za nesmyslné, aby stát hledal pro dům jiné využití, když už jedno využití má.

Na ráno proto svolali „snídani občanské neposlušnosti“, aby vyjádřili svůj nesouhlas s postoji úřadu. Posnídat přišlo asi sto lidí, kteří v době příchodu úředníků vytvořili před budovou živý řetěz.

Snídaně občanské neposlušnosti v Klinice
Zdroj: ČTK, Vít Šimánek

Úředníci aktivistům předali upozornění, že zápůjčka budovy končí a že ji mají do půlnoci opustit. Ve čtvrtek se do Kliniky chystají znovu. Příští úterý bude budoucnost Kliniky projednávat i zastupitelstvo Prahy 3.

Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka konstatoval, že další jednání nejspíš ke změně postoje úřadu ohledně prodloužení smlouvy nepovede. Zároveň ale nepředpokládá, že by úřad požádal o součinnost policii. Aktivisté jsou ovšem na zásah připravení. „Nebudeme na policii útočit, ale nebudeme jí práci ani usnadňovat. Popřípadě se necháme vynést,“ řekl Ort.  

Aktivisté odmítají opustit budovu Kliniky (zdroj: ČT24)

Objekt Kliniky navštívil i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle aktivistů uvedl, že by centrum mohlo zůstat, dokud se nenajde kupec, zároveň se snažil vysvětlit pozici majetkového úřadu, který podle něj musí postupovat podle zákona a nemůže se vystavit riziku pokuty. „Teď je důležité, aby se vysvětlily stížnosti lidí, protože Klinika musí fungovat takovým způsobem, aby neobtěžovala lidi, co tam bydlí,“ dodal.

Večer ale na Twitteru ministr napsal, že jednal se starostkou Prahy 3 Vladislavou Hujovou (TOP 09), která mu ukázala stížnosti občanů. Radnice už dříve uvedla, že si na centrum stěžovalo asi 60 lidí kvůli hluku a ohňům. „Nabízeli jsme mimochodem jinou budovu, tu ale provozovatelé Kliniky odmítli. Víc asi nemusím dodávat,“ doplnil ministr na Twitteru. 

Babiš měl odpoledne o situaci jednat se starostkou i se zástupci Kliniky. Schůzku ale podle Kliniky později zrušil.„Jedná se o jiném termínu setkání,“ uvedla mluvčí ANO Lucie Kubovičová.  

Aktivisté bývalou polikliniku obsadili v prosinci 2014. Opuštěný objekt v žalostném stavu obývaný bezdomovci uklidili a bez povolení v něm několik dní provozovali sociální centrum, než je následně vyvedla policie. Na podporu iniciativy se poté opakovaně sešly stovky lidí. ÚZSVM s povolením vlády vloni v únoru budovu aktivistům nabídl k bezplatné výpůjčce.

Nyní ale ÚZSVM nechce centru smlouvu prodloužit s odůvodněním, že budova je zkolaudovaná jako zdravotnický objekt. Majetkovému úřadu by jako vlastníkovi hrozila za obývání nezkolaudované budovy pokuta.

Lidé z Kliniky tento argument považují za účelový, protože o kolaudaci se vědělo po celou dobu. Účel užívání budovy lze podle nich změnit, podle mluvčího ÚZSVM se však jedná o náročný proces.

„Okupace“ Kliniky - aktivisté ji opustit nehodlají
Zdroj: ČTK, Vít Šimánek

Situace kolem Kliniky se vyhrotila poté, co centrum loni spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky. Před třemi týdny na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Útok vyšetřuje policie.

V centru funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna nebo prostory pro výuku a program rodičů s dětmi. Pořádají se tam přednášky, koncerty nebo výuka cizích jazyků i češtiny pro cizince. Veškeré programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek, dotace samosprávy a velkých sponzorů aktivisté odmítají.