V Jeseníkách i Beskydech jsou ideální podmínky pro lyžování

Jeseníky, Beskydy - Největší množství sněhu za dosavadní zimní sezonu slibují návštěvníkům lyžařská střediska v Jeseníkách i Beskydech, která jsou i na počátku dubna stále v provozu. Na horách leží až půldruhého metru sněhu.

Dispečer jesenické horské služby Jaroslav Tejnský potvrdil, že v těchto dnech jsou na horách ideální lyžařské podmínky.  "Na Ovčárně připadlo dalších deset centimetrů sněhu, takže zde nyní leží 140 centimetrů sněhu. Je to nejvíce za dosavadní sezonu. V nižších polohách hlásí 30 až 50 centimetrů sněhu,“ upřesnil Tejnský.

Ideální lyžařské podmínky slibuje například areál Kouty na Šumpersku.  Lanovka se všemi službami areálu bude podle šéfa střediska Michala Kestla v provozu také o nadcházejícím víkendu.

O víkendu si budou moci lidé zalyžovat například na Červenohorském sedle, v Koutech, v Karlově nebo v Petříkově. Střediska totiž kvůli současnému zimnímu počasí od původního plánu ukončit sezonu po Velikonocích upustila.

Lysá hora
Zdroj: Facebook, Petr Janečka

I v Beskydech sněžilo a některé areály tak stále zůstávají v provozu. Na hřebenech leží od 110 do 145 centimetrů sněhu, v některých místech, kde je nafoukaný sníh, je pokrývka ještě vyšší. Nejvíce sněhu je stále na Lysé hoře.

Například v lyžařském středisku v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku funguje už jen víkendový provoz. Lyžaři budou moci využívat jednu sjezdovku se dvěma vleky. „V sobotu plánujeme denní i večerní lyžování, v neděli se bude lyžovat jen přes den,“ řekl ČTK provozní Jaroslav Bojko. Dodal, že na sjezdovce je i okolo metru sněhu.

Zalyžovat si zájemci mohou třeba také v areálu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku, kde se v tomto týdnu jezdí s desetiprocentní slevou, o víkendu bude cena permanentek o dvacet procent nižší. Na sjezdovkách leží od 50 do 80 centimetrů sněhu.

V Jeseníkách nyní platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály, na měření do lavinových katastrů se vydají zástupci horské služby během dneška. Pro návštěvníky hor to znamená značné nebezpečí, varování však platí pouze pro lavinové katastry. V Jeseníkách všechny leží mimo vyznačené turistické trasy.

Stále platí i výstraha Horské služby Beskydy, která turistům nedoporučuje hřebenové túry. I nadále totiž hrozí sesuvy sněhu.

Vydáno pod