Patnáctiletý hoch vyhrál celosvětovou soutěž v psaní dopisů

Polanka nad Odrou - Patnáctiletý Daniel Korčák z Polanky nad Odrou triumfoval ve světové soutěži v psaní dopisů. Zvítězil v konkurenci jednoho a půl milionu mladých lidí z celého světa. Soutěž pořádá Organizace spojených národů, aby posílila význam psaného slova. Téma letošního ročníku znělo - Voda jako drahocenný zdroj.

Daniel Korčák nepsal konkrétnímu člověku, ale přímo vodě. Děkuje jí za to, že dává život, sílu i energii. Připomíná, že Planeta země je modrá právě díky ní.

„Někdy nás taky potrápíš a to když zvedneš hladinu a opouštíš své koryto. Jako bys nám připomínala, že jsi živel a ovládnout Tě nelze.“

Svým dopisem porazil nejen všechny v České republice, ale i půl druhého milionu soutěžících z šedesáti zemí světa. Zpráva o jeho vítězství přišla z New Yorku.

2 minuty
Reportáž Drahomíry Račákové
Zdroj: ČT24

„Pro mě už byl velký úspěch jenom to, že jsem vyhrál v celé České republice a vůbec jsem netušil to, že vyhraju celosvětově,“ uvedl Daniel Korčák.

„Porota ocenila to, co je na tom dopise výjimečné. Dankovi se podařilo spojit život člověka s řekou a ta řeka se stala symbolem nás všech,“ uvedla Alena Kuchařová, učitelka českého jazyka.

Soutěž v psaní dopisů každoročně pořádá OSN. Téma vyhlašuje Světová poštovní unie.

Hlavní cenu převezme Daniel Korčák 13. listopadu ve švýcarském Bernu, kde má Světová poštovní unie svou centrálu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...