Červený zámek v Hradci nad Moravicí se po šedesáti letech dočká rekonstrukce

Hradec nad Moravicí - Státní zámek Hradec nad Moravicí, který je se svými třemi budovami a stodvacetihektarovým parkem třetím největším zámeckým areálem v zemi, čeká příští rok začátek rekonstrukce. Po asi dvaceti letech oprav tisíc let starého Bílého zámku se bude týkat podstatně mladšího komplexu – Červeného zámku.

Zámek z červených cihel v Hradci nad Moravicí se dočká opravy po téměř šedesáti letech. Vynutily si to mimo jiné projevy narušené statiky.

„V posledních třech, čtyřech letech se začínají projevovat jakési menší statické poruchy tady ve spodních konírnách. Pravděpodobně došlo k narušení spodní jílové vrstvy, která celé nádvoří držela, a to postavením bazénů. Nyní, po několika deístkách let, se to začíná projevovat, dochází k postupnému zatékání,“ uvedl správce zámku Radomír Přibyla.

Národní památkový ústav, pod který zámek spadá, má přislíbenou dotaci 40 milionů korun na roky 2012 až 2014. Kromě statiky se budou opravy týkat všech rozvodů a střech. Provoz Bílého zámku a Bílé věže, kde jsou prohlídkové trasy, to nepoznamená.

„Letos by se ještě měla začít dělat projektová dokumentace, která by se měla průběžně konzultovat a schvalovat orgány památkové péče,“ doplnil Přibyla.

Samotná rekonstrukce by měla tady na červeném zámku začít na jaře příštího roku. „Rádi bychom během rekonstrukce udělali rehabilitaci střešní konstrukce váchodního křídla, které poškodil v roce 1972 požár. Bohužel, došlo tehdy k propadu celé klenby a poté k nevhodným stavebním úpravám. Snad bude příležitost vizuálně vrátit toto křídlo do podoby před požárem,“ řekl kastelán.

Narušená statika je jedním z důvodů, proč se všechny větší kulturní akce, které bývaly tradičně na nádvoří Červeného zámku, přesouvají do parku u Bílé věže. Tam bude příští týden výpravné představení opery Carmen i srpnový koncert Jaromíra Nohavicy.

Vydáno pod