Vraždy podle Hieronyma Bosche

Nový kriminální seriál Labyrint, inspirovaný obrazy Hieronyma Bosche, připravuje pro svoje diváky Česká televize. Natáčení sedmidílného příběhu v režii Jiřího Stracha začalo v těchto dnech v brněnském studiu. Vyšetřování brutálních vražd se ujímá major Remeš v podání Jiřího Langmajera. Dále hrají Zuzana Kanócz, Stanislav Majer, Zuzana Kajnarová, Anna Linhartová, Lukáš Hlavica, Pavel Batěk, Miroslav Donutil, Lenka Vlasáková a další. Autorem scénáře je Petr Hudský.

„Kamera, klapka, akce!“ Poprvé se tato magická slova roznesla ve čtvrtek v půl deváté ráno Komárovskou ulicí v Brně. Pozornost lidí, kteří zde pracují a bydlí, ale budí filmaři už o několik desítek minut dříve. Než přijde na plac režisér, kameraman a herci, musí být technika nachystaná, aby nic nebránilo první klapce. Kromě komparzu se do úvodního natáčení zapojují i policisté. Ve skutečném autě a ve skutečných uniformách. Hrají sami sebe, takže se zatýkáním muže na ulici nemají žádný větší problém. Vše se přitom odehrává za běžného provozu. „Počkáme, až odjede ta bílá dodávka, pak to rozjedeme,“ zní pokyn z vysílačky. Z prvního patra přilehlé budovy se vyklání dívka s mobilem a fotí si filmový štáb. Poznala i režiséra Jiřího Stracha, který se skrývá pod kapucí a pro náhodného kolemjdoucího je jen těžko k rozeznání od člověka mířícího na nedaleké autobusové nádraží?

Seriál přitahuje pozornost diváků už po prvních záběrech. Kolemjdoucí sice zatím nemají tušení, jaký příběh se před jejich očima odehrává, přesto si našli cestu i do lomu u Rudice na Blanensku. Občas i k nelibosti kameramana Martina Šece, kterému se objevují v záběru, přestože se skrývají za nízkými borovicemi. Několikrát k nim musí jít i zvukař Radomír Geyer poprosit, aby se dívali mlčky. I když je objektivy nezachytily, v mikrofonech slyší, jak se mezi sebou baví i jak štěká jejich pes.

Zájem přihlížejících přitahuje Jiří Langmajer v roli policisty, který si jde s kolegy prohlédnout nalezené tělo muže. Ten zřejmě zemřel v duchu středověkých mučicích praktik – probodnut mečem na kůlu, kolem krku dlouhého černého hada. Zamrzlé jezírko v lomu sice působí atraktivně, hercům to ale na ledě klouže. „Ona to má být groteska?,“ poznamená kdosi škodolibě. Vše ale spraví kousek kobercové pásky, který na podrážkách bot zajistí hercům bezpečnější pohyb.

Lom vytváří pocit zimní idyly, jako kdyby si toto počasí filmaři objednali. Říkejte to ale kaskadérovi, který představuje mrtvolu na kůlu. Na sobě má totiž jen bederní pás a při každém zastavení kamery přes sebe natahuje alespoň župan. Jiří Strach ho příliš netrápí a scénu natočí hned napodruhé. Sám dobře ví, jaká je zima. Na krku má modrobílou šálu. „Včera jsme vyhráli,“ směje se a nikoho z přihlížejících nenechává na pochybách, kterému hokejovému týmu během natáčení v Brně fandí.

Jiří Strach

Zdroj: ČT Brno
Autor: Jiří S.Sláma

Labyrint není prvním detektivním příběhem, který Jiří Strach točí. Jestli naváže na úspěšnou Ďáblovu lest či Santiniho jazyk, uvidí diváci ve vysílání České televize zřejmě letos na podzim.