AVÍZO: Za princeznou do mníšeckého zámku od pátku až do neděle

Pololetní prázdniny a tři dny volna pro děti vybízejí k procházce a výletům. Na zámku v Mníšku pod Brdy připravili speciální prohlídky a otevírají tam i výtvarnou dílnu pro šikovné a tvořivé ruce. Děti přivítá na prohlídkách princezna Anička a dospělé vnučka paní hraběnky. Návštěvníky zavedou do krásných zámeckých komnat a navíc připojí i netradiční a poutavé vyprávění. 

Děti ani nedutají a oči mohou nechat jen na naší princezně Aničce. Má zlatou korunku a krásné bílé šaty s dlouhou vlečkou, kterou někdy budou moci i přidržet. To aby na ni princezně nikdo nešlápl. Anička vystoupila z pohádek a přišla si s dětmi o pohádkách vyprávět. Nějaké se k nám do zámku i zatoulaly, hádejte jaké?

„Rozárko, Rozárko,“ na koho ta princezna Anička volá? Je to sova, možná uletěla z pohádky až do zámecké kaple. Pššt, slyšíte to řinčení zbroje? Že by rytíř z nějaké jiné pohádky, nebojíte se? Ale kdeže! Tenhle už je starý, zrezlý a vržou mu klouby. A vlastně je to už jenom duch. Ale kouzlit, to on ještě umí docela dobře. Dokonce vykouzlil armádu plnou malých skřítků. Víte jak? Přece písničkou. Zazpíváte si s princeznou Aničkou taky? A zkusíte uhodnout všechny pohádky, které se tu před vámi ukryly? Když v každém pokoji jednu objevíte a v tom posledním se nenecháte zbaštit vlkem, tak vám na konci prohlídky zazvoní malá pohádková babička. Zazvonil zvonec a pohádek je konec, je to tak správně? Pak vás nemine ještě sladká odměna, spousta malých princezen a zájemce ještě pohádkový svět v Kouzelném sklepení i výtvarná dílna na nádvoří.

Víte, že princezna Anička má v Kouzelném sklepení svou pohádkovou kolegyni? Píchla se o trn a usnula na mnoho let. Jaká princezna to je? Prince, který ji zachránil, uvidíte také a ještě i pana krále, anděla, čerta a další. Až vystoupáte po starodávném dřevěném schodišti zpět na nádvoří, zamiřte do tvořivého ateliéru a vyrobte si pro radost památku na Mníšek. Můžete malovat na hrníček, vybarvit sádrový obrázek zámku nebo obličej pohádkového skřítka, vytvořit malé strašidýlko podle vlastní fantazie. Výtvarná dílna se otevírá v sobotu a v neděli odpoledne.

Pohádkové prohlídky s princeznou Aničkou je třeba si rezervovat na tel. 318 590 261. Konají se v pátek 30. ledna od 10:30 hodin, po oba víkendové dny 31. ledna a 1. února pak od 14:00 a 15:15 hodin.

Pouze na objednání probíhají v sobotu a neděli speciální kostýmované prohlídky pro dospělé, při kterých nahlédnete do soukromých pokojů posledních zámeckých majitelů. Bydleli na Mníšku ještě v době první republiky a právě do těchto časů se prostřednictvím této Prvorepublikové prohlídky s vnučkou paní hraběnky navrátíte. Vnučka zámecké paní Terezie Kastové vám představí život své babičky a poví mnoho zajímavého, co se na běžných prohlídkách nedozvíte. Prohlídky s klasickým výkladem prvního i druhého okruhu zámku jsou nabízeny bez objednání, v pátek 30. 1. od 10:40 do 15:20 hodin, kdy začíná poslední prohlídka, v sobotu a v neděli 31. 1. a 1. 2. od 11:10 do 15:50 hodin.