„Nesmíme dovolit, aby někdo narušil vzhled našich měst,“ říká Valentina Matvijenková

Hostem Terezy Engelové v pořadu Interview ČT24 ze 7. listopadu byla gubernátorka Petrohradu Valentina Matvijenková. Matvijenková v Praze zaštiťuje společně s primátorem Pavlem Bémem projekt smíchovského Švandova divadla Petěrburgská divadelní sezóna v Praze. Kromě kulturních aktivit je zde petrohradská starostka i kvůli rozvíjení obchodních styků s českými firmami.

Jste známá svou podporou umění, do Prahy jste přivezla čtyři divadelní soubory. Má vaše návštěva i nějaký jiný cíl?
V tomto roce slavíme patnáct let partnerství měst Prahy a Petrohradu. Velmi si tohoto přátelství vážíme. V životě Ruska to nebyly lehké roky. Procházeli jsme transformací k novému demokratickému systému. Česká republika zase procházela ekonomickými změnami. I přesto se nám podařilo udržet dobré vztahy.
Zahajujeme teď novou divadelní sezónu a při té příležitosti jsme do Prahy přivezli několik divadelních skupin. Také ale delegaci podnikatelů. Jsme tady, abychom rozvíjeli nejen kulturní vztahy, ale také politické a obchodní kontakty.

S byznysem souvisí i další otázka. Minulý měsíc jste na zasedání Státní rady navrhla zásadní změny ve federální politice v oblasti investic. Co navrhujete a jak tyto změny podpoří případně české podnikatele v Petrohradské oblasti?
Mezinárodní ratingové agentury v současné době přiznávají Petrohradské oblasti velmi příznivé investiční klima. I prestiž Petrohradu stoupá. Je považován za transparentní pro podnikání, z čehož máme radost. Přibývá nejen domácích, ale i zahraničních investorů. Jsme první region, který vydal hned po revoluci dvě koncese. Jsou to koncese na principu spoluúčasti státu a soukromých firem. Je to efektivní mechanismus, který dokáže přilákat velké investice. Ukázalo se to být natolik úspěšné, že zákon o koncesích teď navrhuje prosadit hospodářská komora celostátně. Naším konzultantem v této oblasti je Světová banka. A toto schéma vyvolává důvěru u investorů.
I čeští podnikatelé projevují velký zájem o spolupráci na velkých projektech v Petrohradě. České firmy se v současné době účastní konkurzu na stavbu prvního tunelu pod řekou Něvou, který spojí pravou a levou část města, a chtěly by se podílet na stavbě mořského přístavu nebo na vytvoření nového typu dopravy. Chystáme totiž velký přechod z červených tramvají na nadzemku. O všechny tyto projekty mají čeští podnikatelé velký zájem a doufáme, že se alespoň některého z nich zúčastní.
Předevčírem jsem společně s premiérem Mirkem Topolánkem asistovala při podpisu dohody mezi petrohradskou firmou Vagonmaš a plzeňskou Škoda Transportation, které budou spolupracovat na vývoji a výrobě nových vlaků pro petrohradské metro. Jedná se o vlaky s asynchronním pohonem a moderním řízením. Prototypová soustava by měla být hotová v příštím roce. Jde o velký projekt s dopadem nejen pro Petrohrad, ale případně pro další ruská města, která připravují rozšíření nebo obnovu zastaralého vozového parku. Později by tyto moderní vagóny mohly najít odbyt i jinde ve světě.
Další druh zboží, který nás zajímá, jsou nákladní vozy a také autodíly. V současné době jedna česká firma společně s japonskou firmou Sumitumo připravuje projekt na případnou stavbu továrny na automobilové součástky v Petrohradě. Automobilový průmysl je totiž nové odvětví, do kterého bychom se chtěli zapojit. Čtyři světoví velikáni automobilového průmyslu - Toyota, General Motors, Suzuki a Nissan staví v Petrohradě své pobočky a do svých výrobků budou potřebovat součástky a díly. V tom mají české firmy velkou perspektivu. Dobrá zpráva určitě je, že zahraniční podnikatelé se nemusí v Petrohradu bát investovat, protože naše pravidla jsou transparentní a jejich investice jsou chráněné.

Praha a Petrohrad jsou patnáct let partnerskými městy. V současné době je kromě historických pamětihodností spojuje i boj o budoucí podobu města. V případě Prahy je to boj o Národní knihovnu v podobě chobotnice, v případě Petrohradu boj o budovu Gazpromu. Proč jste jeho zastánkyní a proč odkládáte referendum, které požadovali občané Petrohradu?
Prahu i Petrohrad spojuje povinnost chránit svá kulturní dědictví. Nesmíme dovolit, aby někdo narušil nejen vzhled našich měst, ale i jejich ducha, neboť to je jejich kapitál. V Petrohradě přísně chráníme jeho historický střed stejně jako vy v Praze. Tady má ale kontroverzní knihovna stát v centru města, kdežto u nás by se sídlo firmy Gazprom nacházelo mimo historické jádro. Ve čtvrti, která potřebuje renovaci a rozvoj. Tou stavbou se nijak neporuší zákon a ve městě nikdo neprotestuje proti rozvoji té depresivní čtvrti. Spor se vede jen o tom, jestli dodržet obvyklý limit na výšku budov nebo ne. To je debata, která se rozpoutala mezi odbornou i laickou veřejností. Projekt mrakodrapu bude dokončen v březnu příštího roku. Pak se může pokračovat v diskusi.

Mrakodrap má být tři sta dvacet metrů vysoký a stát má naproti chrámu z osmnáctého století. Na jaře proti němu protestovaly dva tisíce lidí, občané Petrohradu požadují referendum. Myslíte si, že není správné, aby občané města měli právo hlasovat o osudu města, ve kterém žijí?
Občané samozřejmě mají právo vyjadřovat se k dění ve městě a jsme k jejich názorům velmi vnímaví. Na návrh budovy byl vypsán konkurz, kterého se zúčastnilo osm světově proslulých architektonických firem, a všechny návrhy byly měsíc vystaveny pro veřejnost. Kdokoliv tak mohl přijít, podívat se, udělat si názor a poslat nám svůj komentář po internetu. Z osmi projektů sami obyvatelé ohodnotili tento projekt jako nejhezčí.
U nás je zákon o referendu, který ukládá o jakých otázkách se může nebo nemůže v referendu hlasovat. Nemůžeme každou otázku, která někoho napadne hned dát do referenda. Mnohem lepší než referendum jsou průzkumy veřejného mínění, protože referenda se vždy účastní jen málo lidí. Navíc chodí jen protestní skupiny, lidé, kteří nesouhlasí. Lidé, kteří jsou pro, nepřijdou.
Ano, jsou lidé, kteří se stavbou mrakodrapu nesouhlasí, ale až bude projekt v březnu hotový, chceme udělat sociologický průzkum. A až vyhodnotíme jeho výsledek, přijmeme konečné řešení.

Blíží se prosincové volby. Jaký je váš typ na vítěze? A případně na dalšího prezidenta?
Co se týká parlamentních voleb, které budou 2. prosince, můžu mluvit o situaci ve svém městě. Tam zvítězí s jasnou převahou Jednotné Rusko, tak to cítíme, tak to chápeme. A samozřejmě jako při každých demokratických volbách vítězná strana určí premiéra a zformuje vládu.
Co se týká prezidentských voleb, tam je jasné, že současný prezident Vladimír Putin se bohužel nebude účastnit volebního klání. Jeho postoj je třeba ctít. On nechce porušit ústavu, ačkoliv většina národa ho podporuje, stojí za ním. A kdo by mohl být dalším prezidentem? To je velmi těžké uhodnout, protože volebního boje se zúčastní hodně stran.

Vy o tom neuvažujete?
Ne, mně post gubernátorky Petrohradu vyhovuje. Mám velmi ráda svoje město a ráda bych pro něj ještě hodně vykonala. Proto neuvažuji o žádné jiné funkci než o té, kterou zastávám.

(redakčně kráceno)

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24