První bankomat v Československu, ale jen pro pracovníky spořitelny

Praha - První bankomat v tehdejším Československu nainstalovali zaměstnanci České spořitelby na budovu banky na Václavském náměstí. Běžní občané se na nový přístroj, se kterým se do té doby mohli setkat jen v zahraničí, mohli maximálně podívat. Bankomat sloužil pouze zaměstancům spořitelny. Teprve po revoluci - 1. prosince 1989 - dostali možnost využít služeb bankomatu i ostatní občané. 

První bankomat v Československu se v mnohém lišil od bankomatů, které známe dnes. Pracoval pouze off-line, a tak z něj lidé mohli pouze vybírat peníze. Zůstatek na účtu nebylo možné zjistit. Na první on-line bankomat si museli obyvatelé Československa počkat až do roku 1992. První automat, který nejen vydat peníze, ale díky svému přímemu propojení s bankou také ukázat zůstatek, zprovoznila Komerční banka ve své pobočce Na Příkopě.

Bankomaty se brzy staly hojně využívanou službou bank. Zatímco koncem roku 1989 byly v Československu nainstalovány všeho všudy tři bankomaty, v roce 2009 jich už jen v Česku bylo přes 3,5 tisíce. Po 20 letech od spuštění prvního bankomatu disponovala nejrozsáhlejší sítí Česká spořitelna, která v roce 2009 provozovala 1141 bankomatů, a z toho také 51 přístrojů určených pro nevidomé spoluobčany. Pro srovnání, Komerční banka, která také patří mezi novátory na poli platebních karet v Česku, v té době provozovala na 650 bankomatů, ČSOB jich měla na 800.

Bankomaty už nejsou jen mašinkou na peníze

Původně vznikly bankomaty jako nouzová možnost jak získat hotovost. „Vyšel jsem z představy automatu na čokoládové tyčinky, ale nahradil jsem čokoládu penězi,“ řekl v roce 2007 v rozhovoru pro britskou stanici BBC vynálezce bankomatu John Shepherd-Barron. Tehdy uplynulo právě 40 let od zprovoznění prvního bankomatu na světě vůbec. Nainstalován byl v roce 1967 v londýnské pobočce banky Barclays.

Dnes poskytují celou řadu dalších služeb a obstojí i vedle nejmodernějšího internetového, mobilního či televizního bankovnictví. V bankomatu si dnes mohou lidé třeba měnit PIN, změnit limit platební karty, dobít mobilní telefon a v neposlední řadě je bankomat také komunikačním nástrojem banky. V červenci 2008 pak Česká spořitelna zprovoznila první bankomat v ČR, prostřednictvím kterého je možné peníze také vkládat.

Bankomatová revoluce v Česku rozhodně nekončí

V Británii nebo ve Španělsku už si přes bankomaty mohou lidé kupovat například vstupenky na různé kulturní a sportovní akce nebo také do památek a muzeí. Možností, kudy se vydat, je přitom více. „Je jedna služba, která zatím není moc rozšířená, a to je například platba z karty na kartu, kdy klient může z karty zaplatit jinému člověku prostřednictvím karty,“ nastínil další možnost rozvoje bankomatů a platebních karet šéfredaktor Fincentrum Media Petr Zámečník.