Julínek představil brožuru, která vysvětluje poplatky u lékaře

Praha - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) na dnešní tiskové konferenci představil příručku, která lidem vysvětluje poplatky u lékaře. Například za návštěvu u doktora se bude od nového roku platit 30 korun. Příručku lze již nyní najít na internetových stránkách ministerstva (4,8 MB), bude dostupná ve zdravotnických zařízeních a vyjde v páteční MfDnes a sobotním Právu. Ministerstvo si od zavedení poplatků slibuje snížení počtu návštěv u lékaře zhruba o 10 procent. Odhad vychází ze zahraničních zkušeností.

Lidé v brožuře najdou, kdy přesně musejí u lékaře platit a které úkony se obejdou naopak bez poplatku – 30 korun je nutné zaplatit pouze v případě, kdy je návštěva lékaře spojena s vyšetřením. Stejnou částkou bude zpoplatněna položka na receptu, za den v nemocnici se bude platit 60 korun, za návštěvu pohotovosti pak 90 korun.

Náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň na tiskové konferenci vysvětlil pojem klinické vyšetření. „Seznam výkonů zná tři druhy klinických vyšetření. Znamená to, že lékař provede vyšetření kontrolní, cílené a komplexní – všechny tři jsou klinická vyšetření, na něž se poplatky váží,“ upřesnil Hroboň s tím, že klinické vyšetření je jasným rozlišovacím způsobem, co je návštěva u lékaře a co je jen porada s lékařem, či dotaz na výsledky laboratorních vyšetření.

Chronické pacienty a lidi, kteří často potřebují lékaře, bude chránit limit 5 000 korun za rok. Platbám nad limit se přesto nevyhnou; peníze dostanou zpět až po vyúčtování zdravotní pojišťovny. Do limitu se počítají jen návštěvy u lékaře a poplatek za položku na receptu, včetně doplatků za léky na recept.

Poplatky se neplatí například za telefonickou konzultaci s lékařem, za výpis z dokumentace nebo předepsání receptu bez vyšetření. Regulačnímu poplatku nepodléhají preventivní prohlídky. Lidé nebudou muset platit navíc ani za potvrzení, jejichž vystavení již dnes nejsou hrazena ze systému zdravotního pojištění jako je zdravotní osvědčení nutné pro zbrojní pas nebo řidičský průkaz.

Způsob placení poplatků bude záležet na lékařích a na zdravotnických zařízeních. Někde uvažují o automatech, které budou vydávat potvrzení, jinde se výběrem budou zabývat recepce nebo přímo zdravotní sestry.

V příručce jsou i pasáže o tom, za co se platit nebude, proto se lékaři obávají, že se pacienti naučí platby obcházet. „Já si myslím, že se není třeba bát české vynalézavosti,“ oponuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt a připomíná, že hlavní změna, k níž dochází, bude intenzivnější komunikace mezi pacientem lékařem. Podle něj bude tedy záležet na pacientovi, jestli se bude chtít vyhýbat lékaři.

Cikrt připomíná i zkušenosti z jiných zemí, jako např. z Německa nebo ze Slovenska, podle nichž lidé vyhledávají lékaře a podstupují klinické vyšetření, na které je poplatek vázán. „Já myslím, že praxe ukáže, že lepší než česká vynalézavost je odpovědnost za své zdraví,“ dodal mluvčí ministerstva.

Zároveň potvrdil informace médií, že k placení poplatků nebudou muset lékaři své pacienty přímo nutit. Pojišťovny budou pokutovat jen ty lékaře, kteří budou prokazatelně bojkovat vybírání poplatků. Cikrt dodal, že pacient se může s lékařem například domluvit, že mu zaplatí příště a připomněl, že ministerstvo věří, že poplatky posílí vztah pacienta a lékaře, ne že jej poškodí. Ministr Julínek na tiskové konferenci k tomu dodal, že pro platby u lékaře platí obecná pravidla jako v jiných odvětvích. „Pokud pacient nezaplatí, stává se dlužníkem,“ vysvětlil Julínek s tím, že ve zdravotnictví neočekává významný podíl neplatičů.

Brožura má čtyři hlavní kapitoly. Kromě informací o poplatcích obsahuje i fakta o ochranném ročním limitu pro pacienty a změny v cenotvorbě a úhradotvorbě léků. Součástí publikace jsou i rady pro občany, jak si uspořádat svůj zdravotnický rozpočet.

Kromě příručky pro pacienty ministerstvo před deseti dny zveřejnilo i metodický předpis pro lékaře, pojišťovny a jiné poskytovatele, který je k dispozici na webu ministerstva.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt představuje brožuru o poplatcích ve zdravotnictví.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24