Zemřel autor Broučků Jan Karafiát

Praha - Poslední lednový den roku 1929 zemřel českobratrský evangelický farář Jan Karafiát, autor první české původní autorské pohádky nazvané Broučci: pro malé i velké děti. Kniha je oceňovaná pro svůj básnický sloh a novátorský přístup ke světu dětí.

Ačkoli Karafiátova rodina patřila v rodném Jimramově k zámožnějším, vyrostl Jan v chudých poměrech. Jeho otec se oženil s vdovou, která už měla z předchozího manželství čtyři děti. Společně pak měli dalších šest - tedy přesně tolik, kolik je malých broučků v Karafiátově díle.

Spisovatel, evangelický farář a publicista Jan Karafiát vystudoval litomyšlské gymnázium, bohosloví studoval v Berlíně, Vídni a Bonnu. Potom působil jako vychovatel a později jako farář. Od roku 1895 žil v Praze, vydával Reformované listy a pracoval na revizi textu Bible kralické. V roce 1876 vydal vlastním nákladem knížku Broučci. Byla přeložena do řady jazyků, zhudebněna, adaptována pro divadlo, rozhlas a televizi. V Česku se dočkala více než 80 vydání. Karafiát zemřel v Praze a je pohřben na vinohradském hřbitově.

Na rodném domě v Jimramově mu byla v roce 1936 odhalena pamětní deska. Jeho jméno nese také tamní náměstí. Na faře mají výjevy z Broučků vyzdobenu novou modlitebnu. O Karafiátově životě a díle se zájemci dozvědí v jimramovské síni rodáků.