Josef Kajetán Tyl ovlivnil české divadlo

Praha - Průkopník divadla, spisovatel, schopný žurnalista, kritik, překladatel, dramaturg, režisér a herec sloužil věci národní až do roztrhání těla. Narodil se 4. února 1808 jako Josef František Till v Kutné Hoře. Jméno Kajetán dostal při biřmování, jako Tyl se začal podepisovat od roku 1838.

V roce 1834 se Tyl se skupinou svých přátel rozhodl založit amatérské Kajetánské divadlo, v roce 1842 se pak stal vůdčí osobností nového pokusu o samostatné české divadlo v Růžové ulici. V období 1846 až 1851 působil jako dramaturg českých her ve Stavovském divadle, kde se od něj také požadovalo dodání vlastních kusů. Ze spisovatele a novináře se tak v úspěšných 40. letech etabloval i na populárního dramatika.

Když se znovuzrodilo pražské Divadlo na Fidlovačce, logicky zahájilo Tylovou Fidlovačkou, která se tam hrála šest sezon a dosáhla 168 repríz. V tomto „čtveru obrazů ze života pražského“ zní v podání slepého muzikanta Mareše vlastenecká píseň Kde domov můj?. Zapsala se do historie, stala se symbolem probouzejícího se národa a po převratu v roce 1918 byla uznána za součást československé státní hymny.


Revoluční rok 1848 změnil Tylovi, stejně jako ostatním, kteří se angažovali ve prospěch české otázky, zásadně život. Z poslance říšského sněmu a dramatika se díky úřední zvůli stal chudý kočovník, jenž neměl ani na gáži herců a koncesi si musel pronajímat. Na poslední štaci do Plzně přijel osmačtyřicetiletý Tyl již těžce nemocný a 11. července 1856 zde zemřel.