Případy s nejpřísnějšími tresty za mnohonásobné vraždy

Praha - Od roku 1990, kdy byl v Česku zrušen trest smrti, je nejvyšším možným trestem, který český právní řád připouští, doživotní vězení. Soud může člověka odsoudit k doživotí, pokud obžalovaný připravil o život nejméně dva a více lidí nebo zločin provedl zvlášť surovým a trýznivým způsobem ze zavrženíhodných pohnutek. Zároveň musí platit podmínka, že je pachatel nenapravitelný nebo uložení takového trestu vyžaduje účinná ochrana společnosti.

Doživotí za jedinou vraždu mohou soudci uložit také v případě, pokud je obětí například těhotná žena nebo dítě. Doživotní trest hrozí i lidem, kteří zradí vlast, dopustí se teroru nebo genocidy či při splnění dalších podmínek také například za spáchání loupeže, braní rukojmí a znásilnění.

Výběr případů s nejpřísnějšími tresty za mnohonásobné vraždy:

Osm obětí: Olga Hepnarová (odsouzena k trestu smrti)

Jako dvaadvacetiletá vjela v roce 1973 úmyslně s nákladním autem mezi lidi na zastávce tramvaje v ulici Obránců míru v Praze 7. Jako motiv svého činu uvedla „vyrovnání účtů se společností“. Způsobila smrt osmi lidí, šest jich bylo zraněno těžce a šest lehce. Soud ji v roce 1974 odsoudil k trestu smrti, popravena byla o rok později.

Jaroslav a Dana Stodolovi (odsouzeni k doživotí)

V letech 2001 až 2003 napadali hlavně starší a bezmocné lidi, které bili, svazovali a nakonec uškrtili kvůli penězům. Za sérii osmi vražd a dalších trestných činů uložil soud v dubnu 2004 sedmatřicetiletému muži a jeho o čtyři roky mladší manželce trest doživotí.

Sedm obětí:

Václav Mrázek (odsouzen k trestu smrti)

V 50. letech sexuálně zneužil a zabil šest žen, řádil nejprve na Chomutovsku a poté na Kladensku. Spáchal i jednu vraždu loupežnou. Své oběti střílel, aby se mu nebránily. V roce 1957 byl tento osmadvacetiletý delikvent odsouzen k trestu smrti, v témže roce byl popraven.

Petr Zelenka (nepravomocně odsouzen k doživotí)

Bývalý zaměstnanec nemocnice v Havlíčkově Brodě byl obžalován ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu pacientů nemocnice. Jednatřicetiletý muž podle soudu zabíjel tím, že pacientům ARO od května do září 2006 podával heparin, lék na ředění krve, a lidé vykrváceli. Dnes jej Krajský soud v Hradci Králové odsoudil k doživotnímu trestu vězení.

Pět obětí:

Ladislav Hojer (odsouzen k trestu smrti)

Sexuální deviant usvědčený z pěti vražd a dalších násilných trestných činů z let 1978 až 1981. Na jedné ze svých obětí se dopustil i kanibalismu. Soud mu vyměřil trest smrti, v srpnu 1986 byl šestadvacetiletý Hojer popraven.

Vladimír Lulek (odsouzen k trestu smrti)

V roce 1986 zavraždil 36 ranami nožem svoji manželku, její tři děti, svou dceru a pokusil se zabít sousedku, která mu chtěla v činu zabránit. Čtyřiatřicetiletý recidivista byl v roce 1989 popraven. Šlo o poslední vykonaný trest smrti v Česku.

Ludvík Černý (odsouzen k doživotí)

Byl vykonavatelem vražd v případě série takzvaných orlických vražd z let 1991 až 1993, jejichž oběti byly nalezeny v sudech se žíravinou na dně přehrady Orlík. Za pět vražd mu soud v roce 1997 vyměřil doživotí.

Oto Biederman (odsouzen k doživotí)

Figuroval v takzvaném kolínském gangu, který v roce 1993 v pražském obchodním domě Krone zavraždil vrátného a ukradl tři miliony korun. Členové skupiny poté ze zištných důvodů zavraždili další čtyři lidi. V září 1998 byl pětadvacetiletý Biederman odsouzen na doživotí.

Ivan Roubal (odsouzen k doživotí)

Se svými komplici v roce 1994 přepadl pražskou autopůjčovnu Zapap, dva její majitele svázal do kozelce a ti se poté udusili. Soud mu prokázal i další tři vraždy. V květnu 1999 soud tohoto osmačtyřicetiletého zemědělce odsoudil na doživotí.