Shirley Templeová slaví narozeniny

USA/Santa Monica - Shirley Templeová je asi nejpopulárnější dětskou herečkou všech dob. Před kamerou se tato roztomilá holčička s lokýnkami poprvé objevila ve čtyřech letech. Svým zpěvem a tancem si okamžitě získala americké publikum. Za přínos filmové zábavě získala Shirley už jako šestiletá zvláštního Oscara, a tak se stala jeho první a nejmladší nositelkou. O 40 let později zastupovala svou zemi v OSN, šéfovala protokolu v Bílém domě a posléze prožila jako velvyslankyně USA v tehdejším Československu Sametovou revoluci. Templeová natočila přes 50 filmů, většinu z nich před svými desátými narozeninami. Před filmovou kameru ji postavil hledač talentů, který ji náhodně objevil na hodině tance. Už v témže roce si zahrála v pěti filmech. V dalších dvou letech natočila dalších 23 snímků.

V té době prý vydělávala víc než šéf automobilky General Motors. Závratné příjmy z jejích filmů dokonce zachránily před bankrotem filmové studio 20th Century Fox.

„Na Santa Clause jsem přestala věřit v šesti letech, když mě v obchodním domě požádal o autogram,“ vzpomínala herečka na léta své největší popularity. Své fanoušky měla Shirley i za hranicemi Spojených států. Jak ale odrůstala dětským střevíčkům, ubývalo i filmových rolí.

Před kameru se Templeová vrátila až koncem 50. let. Televizním divákům se představila v sérii adaptací pohádek a rodinných příběhů. Poté se začala psát její politická kariéra. V roce 1967 nejprve neúspěšně kandidovala do Kongresu, jako angažovaná republikánka podporovala i účast USA ve vietnamské válce. O dva roky později se stala jedinou ženou pětičlenné americké delegace v OSN.

V létě 1974 byla jmenována velvyslankyní USA v Ghaně a o dva roky později začala šéfovat protokolu v Bílém domě. Poté působila na ministerstvu zahraničí. V roce 1989 se stala velvyslankyní USA v Československu. V současné době žije Templeová v rodné Kalifornii.