Miroslav Jakeš - první Čech, který došel pěšky na severní pól

Praha - V pondělí 10. května 1993 v 15:25 hodin SEČ došel pěšky na severní pól první Čech, horolezec, cestovatel a polárník Miroslav Jakeš. Na nejsevernějším bodu zeměkoule stanul po zhruba stokilometrovém pochodu jako člen mezinárodní expedice North Pole Light, kterou vedli ruský polárník Michail Malachov a Kanaďan Richard Weber. „Šli jsme pět dní, osm hodin denně. Po každé hodině byla chvilka na občerstvení,“ vzpomínal později v jednom z rozhovorů vystudovaný strojní inženýr, jemuž nekonečné ledové pláně i arktický mráz učarovaly. Nikdy neměl v úmyslu stát se polárníkem, zlom nastal až v roce 1992, kdy se zúčastnil plavby kolem severního pólu. Tam navázal kontakty s ruskými polárníky, kteří výpravy na severní pól pořádali.

„Pátý den jsme postupovali tak rychle, že se Malachov s Weberem rozhodli už nepřenocovat. Šli jsme až do půl desáté arktického času, přesně 21:25, u nás v Praze bylo 15:25, kdy navigační přístroj Trimple ukázal 90. stupeň severní šířky. Nastal jásot, focení…“ Od té doby si náročný pochod na severní pól Jakeš zopakoval několikrát. Z výpravy, kterou podnikl v dubnu 2008 s moderátorem a režisérem Petrem Horkým, vznikl dokumentární film.

I tak zkušeného polárníka má daleký sever vždy čím překvapit. „Terén se tam na severu kvůli driftu pořád mění, nejde si všechno naplánovat dopředu. Je klidně možné jít několik dní v kuse a přitom být stále na jednom místě, je to jako na běžícím páse.“ Na nízkou teplotu je však již zvyklý. „S Petrem Horkým jsme naměřili teplotu někde mezi vodkou a moravskou slivovicí, teploměr jsme ani neměli,“ vzpomíná s úsměvem dobrodruh.