Zemřel špion Kim Philby, který zradil Británii Sovětům

Londýn - Britský špion Kim Philby vedl skupinu diplomatů, tzv. "báječnou pětku", která během druhé světové války i po jejím skončení vyzradila Moskvě velké množství přísně střežených britských tajemství. V roce 1963 nakonec uprchl do Moskvy, kde 11. května 1988 zemřel. Bylo mu 76 let. O svých činech nikdy nepochyboval, ještě krátce před smrtí řekl, že kdyby si mohl vybrat, zvolil by stejnou životní cestu. Pro SSSR pracoval z čistého přesvědčení, podobně jako ostatní členové později odhalené špionážní "báječné pětky".

V tom se lišil od řady dalších lidí, kteří se později dali naverbovat Sověty. „Bez síly SSSR a komunistické myšlenky by dnes starý svět a možná celou zeměkouli ovládal Hitler s císařem Hirohitem,“ napsal Philby koncem 60. let v memoárech.

Harold Adrian Russell Philby, který svou přezdívku Kim získal podle postavy Rudyarda Kiplinga, se narodil 1. ledna 1912 v indickém Pandžábu. Do služeb sovětské rozvědky se nechal naverbovat nejspíše v roce 1933 při pobytu ve Vídni, kde pomáhal uprchlíkům z nacistického Německa. „Západní demokracie byly příliš slabé a zkorumpované na to, aby byly schopné postavit se Hitlerovu Německu,“ zdůvodnil Philby tento krok v pamětech nazvaných Moje tichá válka. Navenek se ale na radu Moskvy projevoval jako zapřisáhlý pravičák.

V roce 1940 Philby začal pracovat pro britskou tajnou službu, místo mu zajistil jeho spolužák z Cambridge a další ze členů „báječné pětky“ Guy Burgess. Šéf britských špiónů Stewart Menzies ho jmenoval do čela nového oddělení zaměřeného proti sovětské špionáži. Nadřízení o jeho spojení se Sověty netušili a v roce 1949 zamířil Philby do Washingtonu, kde se stal styčným důstojníkem s rodící se CIA.

Philby Sověty podrobně informoval o MI-6 i CIA

Philby zpřístupnil Sovětům například tajný plán na vyslání ozbrojených protikomunistických jednotek do Albánie nebo jim předal podrobné informace o britské tajné službě MI-6 a o americké CIA. Prozradil také identitu řady západních agentů v SSSR. Začátkem 60. let Philbymu zlomilo vaz zatčení dalšího sovětského špióna George Blakea. Z Bejrútu narychlo zmizel na palubě sovětské obchodní lodi 23. ledna 1963. V SSSR se objevil o pět dnů později. „Konečně doma,“ řekl prý tehdy s ulehčením.

Zbytek života prožil Philby v Moskvě, dokonce se počtvrté oženil. Sověti jej ale nepouštěli k citlivým datům, nakonec mohl působit alespoň jako lektor špionů, připravujících se na nasazení na Západě. Po smrti byl Philbymu vystrojen velkolepý pohřeb, na hřbitově leží s řadou sovětských generálů. O jeho významu pro KGB svědčí i to, že ještě v roce 1990 vyšla v SSSR známka s jeho portrétem.