O první udělování Oscarů se média nezajímala

Los Angeles - První předání Ceny Akademie za zásluhy se konalo 16. května 1929 v hotelu Hollywood Roosevelt. Předávání proběhlo jako banket za účasti asi 250 lidí. Členové Akademie měli vstup zdarma, ostatní si museli zakoupit vstupenku v ceně 5 dolarů. Při prvním ročníku se rozdalo se 13 cen. Poprvé a také naposled byla tehdy udělena zvláštní cena za nejlepší komediální a dramatický snímek.

Zájem médií byl při prvním ročníku minimální. Příští rok se však vysílal přímý rozhlasový přenos. Dnes je Oscar považován za neprestižnější filmovou cenu. Od roku 2002 se koná Kodak Theatre v Los Angeles.

O tom, kdo získá pozlacenou sošku holohlavého siláka hroužícího meč do filmové cívky, rozhodují členové akademie ve dvou kolech. Z prvního vyjde ve většině kategorií pět nominací. Z nich akademici v tajném hlasování vyberou konečné vítěze. Vyhodnocení hlasů provedou tři notáři advokátní firmy. Jména vítězů jsou pak přísně střežena až do slavnostního ceremoniálu.

Sošku pojmenovala údajně jedna ze sekretářek akademie. Ta silákovi začala říkat podle svého strýce Oskara. V celé historii cen se našel pouze jeden skutečný Oscar, který sošku získal. Byl jím skladatel Oscar Hammerstein, jenž získal ve čtyřicátých letech dvě ceny za nejlepší filmovou píseň.