Ve Straně zelených se politické neshody objevily již po vstupu do vlády

Praha - Dnešní turbulence ve Straně zelených nejsou na politické scéně nic výjimečného. Poslední vývoj ve straně jen potvrzuje stále trvající vnitřní rozpory. Přesto, že rebelující poslance mají všechny hlavní politické strany, vyjma komunistů, poslanci a členové zelených kritizující vedení strany a činnost koalice bývají stále častěji slyšet. Naposledy poslankyně Eva Jakubková a Olga Zubová kritizovaly špatnou komunikaci uvnitř klubu. V této souvislosti proto nehodlají podpořit mimo jiné změnu jednacího řádu, která by zeleným přinesla křeslo místopředsedy. Přesvědčit se je nepodařilo ani předsedovi zelených Martinu Bursíkovi.

Nesouhlasné reakce uvnitř členské základny, i když spíše ojedinělé, vyvolal už samotný vstup do Topolánkovy vlády loni v lednu. Kritiku si vysloužil zejména způsob, jakým kabinet získal důvěru ve sněmovně. Například známý levicový publicista Petr Uhl koncem ledna dokonce na protest ze strany vystoupil. Když se ale loni v únoru volilo nové vedení strany, ohájil Martin Bursík předsednické křeslo jasnou většinou hlasů.

Radar - vážný problém zelených

Přesto, že zelení jsou součástí vlády, která výstavbu radaru podporuje, sami se však k němu stavějí zdrženlivě a část strany ho odmítá. K hlavním odpůrcům radaru patří místopředseda republikové rady strany Matěj Stropnický. Loni v květnu strana dospěla ke kompromisnímu usnesení, podle kterého by mělo být do jednání o radaru zapojeno i NATO a EU. Část vedení prosazuje dokonce vnitrostranické referendum. Šéf strany Bursík ale už dříve dal najevo, že takovému hlasování není nakloněn.

Část zelených protestovala proti odchodu Kuchtové

Negativní ohlas ve straně vyvolal odchod místopředsedkyně strany Dany Kuchtové z křesla ministryně školství. Zastánci někdejší šéfky Jihočeských matek kritizovali Bursíka za to, že se za Kuchtovou dostatečně nepostavil. Předsedové pěti krajských organizací SZ pak chtěli na republikové radě jednat o podmínkách setrvání ve vládě. Objevily se také hlasy požadující silnější zastoupení zelených na ministerstvech i ve státních firmách. Žádné dramatické usnesení ale nakonec přijato nebylo.

Situace se zostřila ještě více poté, co republiková rada jako nástupce Kuchtové jejího náměstka Dušana Lužného, který však neměl Bursíkovu podporu a nechtěl ho ani premiér Topolánek. Jako kompromisní kandidát byl v prosinci vybrán místopředseda strany Ondřej Liška, jehož schválila i republiková rada. Bursík se ale nevyhnul kritice, že obchází stranické orgány a soustřeďuje ve svých rukách příliš velkou moc, byl obviňován i ze snahy zlikvidovat stranickou opozici.

V důsledku sporů, které se ve straně rozhořely kolem nominace nového ministra školství, odstoupil na konci listopadu z čela republikové rady strany Dalibor Stráský. Zelení se tehdy přeli o to, zda je nominace ministra v kompetenci předsednictva strany, stojícího za Bursíkem, či rady, která je k předsedovi dlouhodobě výrazně kritická. Na konci ledna se novou předsedkyní republikové rady stala poslankyně Olga Zubová, která je řazena mezi Bursíkovy vnitrostranické oponenty.  Právě Zubová společně s Evou Jakubkovou upozorňují na špatnou komunikaci mezi poslanci zelených a hrozí vystoupením z klubu.

Ministr Karel Schwarzenberg není příliš zelený

V říjnu se část strany, reprezentovaná Stropnickým, vyslovila proti další účasti ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ve vládě. Důvodem bylo, že ve funkci do té doby neudělal „jediný zelený krok“. Schwarzenberga se ale zastala i k Bursíkovi jinak stále kritičtější Kuchtová s tím, že jeho role je jiná než u ostatních ministrů a „jako ministr zahraničí musí hájit zájmy celé země, nikoli pouze zelených“.

Olga Zubová - jedna z ústředních postav prezidentské volby.

Zelení pro volbu prezidenta téměř jednomyslně podpořili Jana Švejnara. Při druhé volbě ale ze zdravotních důvodů chyběla právě Olga Zubová, za což ji Martin Bursík spolu s šéfkou sněmovního klubu Kateřinou Jacques tvrdě kritizovali. Do médií se dokonce dostal i hrubý e-mail, který Bursík poslal omylem Zubové. Předseda strany se sice za vzkaz omluvil, stranické oponenty tím ale neuklidnil.