Premiéra velkofilmu Kleopatra

New York - Za přítomnosti 6623 návštěvníků měl 12. června 1963 v newyorském divadle Rivoli slavnostní premiéru americký historický velkofilm Kleopatra. Režisér Joseph Mankiewicz pro něj získal hvězdné obsazení. Titulní roli ztvárnila Liz Taylorová, postavu Antonia Richard Burton a Caesara Rex Harrison. Jeden z nejslavnějších historických filmů všech dob popisoval události kolem roku 50 před naším letopočtem. V této době se egypstká královna Kleopatra stala milenkou Caesara. Vztah obou panovníků byl v zápětí korunován narozením jejich syna. Po Caesarově smrti nalezla Kleopatra nakonec útěchu v náruči nového římského imperátora Antonia.

Filmování ve velkém stylu začalo v Londýně v roce 1960. Natáčení trvalo celé tři roky. Délka filmu činila čtyři hodiny. Snímek byl také nejvýpravnější a nejnákladnější. Hollywoodská studia tehdy stál neuvěřitelných 44 milionů dolarů. V přepočtu na dnešní dobu by se jednalo o 300 milionů dolarů. Velkofilm Kleopatra tak představuje nejdražší natočený snímek ve Spojených státech a druhý nejdražší snímek na světě.

Film měl také nejdražší hvězdu. Liz taylorová inkasovala za roli Kleopatry více než jeden a půl milionu dolarů. Herečka si své peníze ale zasloužila. Už během prvních natáčecích dnů totiž těžce onemocněla a musela být převezena na pohotovost, kde podstoupila tracheotomii. Nátáčení se proto muselo přerušit.

Elizabeth Taylorová při natáčení filmu Kleopatra (1963)
Elizabeth Taylorová při natáčení filmu Kleopatra (1963)

Produkce se následně přesunula do Říma. Výrobu nejdražšího amerického snímku ale neustále ztěžovaly přeháňky. O největší bouři se ale během natáčení postarali samotní herci. Taylorová s Burtonem se na place  sblížili více, než vyžadoval scénář. Později se dokonce vzali. Jejich vztah ale prošel v dalších letech rozvodem, druhou svatbou a druhým rozvodem.