Národní park Nízké Tatry slaví výročí

Bratislava - Nízké Tatry se dostaly na seznam národních parků 14. června 1978. Pro turisty ze Slovenska, ale i z Čech nebo z Polska jsou Nízké Tatry jedním z nejznámějších slovenských pohoří. Během celého roku na jejich svahy zamíří víc než milion návštěvníků. Se svým monumentálněji pojmenovaným sousedem - Vysokými Tatrami - si ve výšce a kráse nijak nezadají.

Na několikadenní hřebenovou túru po Nízkých Tatrách láká milovníky turistiky kromě přírodních krás i hustá síť turistických útulků, takže mohou každou noc strávit pod střechou. Především západní část Nízkých Tater s horami Ďumbier a Chopok proto kvůli počtu návštěvníků často připomíná spíše městské korzo. Nejdelší hřebenová trasa od Donoval po Telgárt je dlouhá zhruba 90 kilometrů a těm zdatnějším její překonání trvá tři až pět dní.

Pochody po turistických stezkách mohou zájemci proložit návštěvou několika zpřístupněných jeskyní. K těm nejoblíbenějším patří Demänovská jaskyňa slobody, dobrodružné povahy zase vyhledávají Jaskyňu mŕtvych netopierov, kam se ale dostanou pouze s průvodcem a jeskyňářskou výstrojí.

Nízké Tatry nabízejí různorodé vyžití. Nejde tu přitom jen o tradiční lyžování v zimních střediscích; čím dál častěji už lze vyzkoušet i různé adrenalinové atrakce. Některé z nich ale způsobují místním ochráncům přírody vrásky na čele. Do chráněných oblastí totiž nejednou vyráží mládež třeba na půjčených motorkách či čtyřkolkách.

Část Nízkých Tater se dodnes vyrovnává s následky ničivé kalamity z roku 2004. I když vichřice tenkrát mnohem více postihla Vysoké Tatry, i v Nízkých Tatrách zničila 2000 hektarů lesa a lesníci museli na čas uzavřít některé značené cesty.

Národní park Nízké Tatry (NAPANT) je svou rozlohou více než 70.000 hektarů největším z devíti slovenských národních parků. Turisté se tu mohou potkat s obávanou největší slovenskou šelmou, medvědem, na hřebenech jsou k vidění kamzíci a vzácně i rys ostrovid. Pramení zde čtyři významné slovenské řeky: na severních svazích Čierny Váh a Hornád, na jihovýchodě Hron a Hnilec. Pánem nízkotatranských vrchů je se svou nadmořskou výškou 2043 metrů Ďumbier. Kráľova hoľa s 1943 metry zase kraluje středoslovenskému Horehroní.

Demänovská jaskyňa slobody
Demänovská jaskyňa slobody