Většina násilníků se do vězení dostane jen na pár let

Praha - Případ zavražděného Jakuba Šimánka vyvolal ve společnosti diskusi nad ochranou dětí a odhalováním nebezpečných pedofilů. Dětem ovšem neubližují jen osamělí zvrhlíci. Drtivá většina těch, kteří se dopouští pohlavního zneužívání, by sexuologickými posudky prošla bez poskvrnky. Podle sexuologa Petra Weisse přibližně devět z deseti pachatelů sexuálního zneužití dětí nejsou pedofilové. Většinou jsou poškození v jiné sféře. Především osobnostně nebo sociálně. Zneužívání je pak pro násilníka spíše než chutí po sexu otázkou touhy po moci.

„Nejčastější variantou je pachatel pocházející z obalu rodiny, obvykle to bývá otec, otčím, strýc nebo dědeček. Podle statistik tvoří pachatelé z této skupiny dokonce až 70 procent,“ potvrdila psycholožka Policejní akademie ČR Ludmila Čírtková.  

Většina skutečných pedofilů na děti ruku nikdy nevztáhne. Snaží se jim pomáhat a vycházet vstříc. Mají rádi pohádky a jsou také jejich nejlepšími autory. Mezi nejslavnější údajně patřil autor Alenky v říši divů Lewis Caroll, Hans Christian Andersen nebo Karl May.

Video 168 hodin
video

168 hodin

S pedofilií se člověk narodí a umírá

„Je to nejhorší deviace, co může být, a kterou společnost nejvíce zavrhuje… Nevěděl jsem kudy kam, připadal jsem si jako zvíře. Upíralo mi to moc, až došlo k trestnému činu,“ říká odsouzený pedofil v dokumentu Ta naše povaha česká. Společnost je měří nejpřísnějším metrem. Jen masový vrah je v nejtěžších věznicích víc než pedofil.

Většina násilníků se ale do vězení dostane jen na pár let nebo vůbec. Ukradené dětství nejčastěji zůstává pod pokličkou rodinného mlčení a jediný skutečný trest si odnáší navždy poznamenané oběti. Slovenskému pedofilovi, který zavraždil malého Jakuba, hrozí 15 let za mřížemi až doživotí.

Rodiče už chrání děti i pomocí GPS a mobilů

Případy zavražděných nebo zneužitých dětí tlačí rodiče, aby své dítě chránili co nejvíc. V Americe vyřešili pomocí moderní techniky záškoláctví svých potoků. Děti u sebe povinně nosí navigaci GPS a rodiče ví o každém jejich kroku. Učitelé si projekt pochvalují. Ostatním spíše připomíná špiclování a varují před omezováním osobní svobody. „Až budeme mít všude kamery a budou o nás uchovávány tisíce informací, potom budeme ovladatelní jako loutka,“ upozornil advokát Václav Vlk.

Vyhledávání lidí podle signálu GPS nebo mobilního telefonu je stále populárnější i v České republice. „Využívá se to například u řidičů kamionů, rodiče tak mohou sledovat i děti,“ potvrdil IT analytik Petr Koubský. Podle psychologů je ale přirozené, že rodiče dnes chrání své děti daleko víc než dřív. „Před sto lety to byla, nechci říct jenom pracovní síla, ale žádnou výrazně jinou hodnotu děti pro rodiče neměly,“ dodal dětský psycholog z Katedry psychologie FF UK Václav Mertin.

Studenty zatím hlídá kamerový systém 

Program Sniff, neboli čmuchal, který kombinuje mobilní signál se satelitní navigací, už poskytují operátoři ve Švédsku, Dánsku a Velké Británii. V dohledné době by měl dorazit i do České republiky. Školy u nás zatím kontrolují své žáky jiným způsobem. Kamerový systém už používá téměř stovka z nich. 

Figuríny pro výslech zneužívaných dětí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24