Rukojmí byli díky operaci Entebbe osvobozeni

Entebbe (Uganda) - Operace Entebbe, která byla zahájena 4. července 1976, měla za úkol osvobodit 258 rukojmích na palubě uneseného letadla společnosti Air France letících z Athén do Paříže. Ti byli uneseni palestinskými teroristy, kteří požadovali propuštění svých krajanů. Izraelská armáda však kvůli nedostatku poskytnutého času zahájila operaci Entebbe a 4. července 1976 všechny rukojmí díky dobré přípravě a momentu překvapení osvobodila.

Dne 27. června 1976 se uskutečnil pravidelný let společnosti Air France z Tel-Avivu do Paříže s mezipřistáním v Athénách. Krátce po odletu z Athén bylo letadlo s 246 cestujícími a dvanáctičlennou posádkou uneseno palestinskými teroristy, kteří let nasměrovali nejprve do libyjského města Benghází, kde letadlo natankovalo, a poté do města Entebbe v Ugandě.

Celkem čtyři teroristé, dva Palestinci z frakce Lidové fronty pro osvobození Palestiny, a dva němečtí občané mající blízko k německé teroristické skupině Baader-Meinhofová, krátce po přistání v Entebbe propustili všechny rukojmí, kteří nebyli židovského či izraelského původu. Zbývajících 103 Izraelců a Židů bylo drženo v letištní hale a výměnou za jejich propuštění požadovali únosci propuštění 40 palestinských teroristů vězněných v Izraeli a dalších 13 držených v káznicích v Keni, Francii, Švýcarsku a Německu.

Kvůli nedostatku času na vyjednávání se Izrael rozhodl k akci. Operace Entebbe byla zahájena. Dne 3. července odstartoval z letecké základny v Šarm el Šejchu, vzdálené asi 5 tisíc kilometrů od Entebbe, letoun Herkules z 200 izraelskými vojáky na palubě.

Po příletu izraelské komando vtrhlo do budovy a během několika desítek minut 4. července krátce po půlnoci zneškodnilo všech šest únosců. Během akce zemřeli 3 rukojmí a velitel izraelského komanda Jonatan Netanjahu, bratr pozdějšího premiéra Benjamina Netanjahua. Při operaci také zahynulo 35 ugandských vojáků a Izraelci zničili 11 ugandských letadel.