Zemřel Syd Barrett, jeden ze zakladatelů Pink Floyd

Cambridge (Velká Británie) - Kytarista Syd Barrett, který je považován za jednu z nejvýznamnějších a nejuznávanějších osobností britské psychedelické scény druhé poloviny šedesátých let, byl jedním ze zakládajících členů legendární rockové skupiny Pink Floyd. Barrett ve slavné kapele působil pouze tři roky, přesto je jeho jméno s touto kapelou dodnes spojováno. Během svého působení v kapele měl Barrett autorské zásluhy na všech vydaných deskách. Z kapely odešel kvůli psychickým potížím, poté se krátce věnoval sólové dráze. Syd Barrett zemřel ve svém rodišti, ve městě Cambridge, 7. července 2006 na komplikace spojené s cukrovkou.

Syd Barrett, vlastním jménem Roger Keith Barrett, se narodil 6. ledna 1946 ve východoanglickém městě Cambridge. Odmala miloval malířství a toužil se stát seriózním umělcem. Od jedenácti let se však začal také věnovat hudbě.

V šestnácti letech se Barrett přestěhoval do Londýna, kde se setkal s Bobem Klosem, Rogerem Watersem, Richardem Wrightem a Nickem Masonem a založili formaci, která si později začala říkat Pink Floyd.

Po odchodu z kapely zaujal Barrettovo místo David Gilmour. Barrett se poté krátce věnoval sólové dráze a vydal dvě alba. Od poloviny 70. let se na veřejnosti objevoval jen sporadicky a až do své smrti trávil čas zahradničením, malováním, hudbou a psaním. Jakémukoliv kontaktu s hudebním světem i svými fanoušky se však vyhýbal.