Podpisem hlavní dohody o radaru končí patnáct měsíců vyjednávání

Praha - Česká vláda oficiálně zahájila jednání se Spojenými státy o vybudování americké protiraketové základny v Brdech loni v březnu. Přesto, že většina české veřejnosti stále nesouhlasí s umístěním americké radarové základny na českém území, podepíše zítra v Praze šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem hlavní smlouvu o umístění amerického radaru v Česku a dohodu o vědecké a průmyslové spolupráci. Podpis důležité třetí smlouvy o statutu sil, tzv. SOFA zatím není na pořadu dne. Jednání stále pokračují, zbývá uzavřít kapitola, která se zabývá daněmi a poplatky.

Obě smlouvy, které jsou předpokladem pro umístění radaru ve vojenském prostoru v Brdech, musí ještě schválit parlament. Dokumenty budou schvalovány stejným způsobem jako ostatní mezinárodní smlouvy, což znamená, že sněmovna je bude schvalovat jako celek, bez možnosti cokoliv v dokumentech změnit.

Poprvé Američané přijeli kvůli radaru v létě 2006

25. ledna 2007 USA požádaly o umístění radaru v Brdech.

28. března 2007 Česko oficiálně zahájilo jednání o základně.

8. července 2008 Podpis hlavní dohody o radaru

Předběžné konzultace o rozmístění prvků protiraketové obrany zahájily USA se zeměmi regionu již v roce 2002. V únoru 2004 se česká vláda rozhodla zahájit jednání o technických parametrech případné základy. Lokality vhodné pro vybudování radarové základny si Američané přijeli obhlédnout v červenci 2006. Experti tehdy zkoumali vojenské prostory Boletice, Libavá a Brdy. Vláda o americké snaze začala veřejnost informovat až v lednu 2007. Tehdy premiér Mirek Topolánek oznámil, že Američané chtějí na českém území vybudovat pouze radarovou část základny, s raketovou pak počítají na polském území. Na konci ledna 2007 pak Spojené státy oficiálně požádaly českou stranu o umístění radaru v Brdech.

Oznámení dohody o základně na summitu v Bukurešti

Letos v únoru se jednání o radaru začala pomalu chýlit ke konci. Česko se s USA mimo jiné dohodlo i na tom, že v hlavní smlouvě upravující podmínky pro případnou stavbu radaru v Česku bude samostatná kapitola o propojení stanice s NATO. Právě skutečnost, že jak americká, tak i česká strana chtěly, aby systém protiraketové obrany ve střední Evropě byl začleněn do alianční obrany, vedla obě zúčastněné strany k tomu, aby se snažily vyjednání ukončit do zahájení summitu NATO v Bukurešti. Obě země přípravu smluv nakonec zvládly a právě letos v dubnu se zástupci na summitu NATO v Bukurešti dohodli podpořit projekt vybudování americké protiraketové obrany v Evropě. NATO podle závěrů summitu počítá s jejím začleněním do vlastní protiraketové obrany.

Jak to bude s kontrolou ruských inspektorů

Jedním ze sporů, které se objevily ve vzájemném vyjednávání, byly kontroly ruských inspektorů. V říjnu 2007 jednal americký ministr obrany Robert Gates s premiérem Topolánkem. Gates tehdy uvedl, že na amerických základnách v ČR a Polsku by mohli působit i ruští zástupci. Topolánek později řekl, že ruští inspektoři by mohli základnu občas kontrolovat, trvalou přítomnost ruských vojáků však vyloučil. Toto stanovisko české vlády je zatím neměnné. Přístup ruských inspektorů k uvažované základně v Česku by měl být možný pouze se souhlasem České republiky, nicméně ruská strana stále trvá na stálé přítomnosti ruských expertů na základně.

Počínaní vlády nelibě sleduje kromě veřejnosti i celá opozice

Od loňska pokračují protestní akce proti základně, většinou je organizuje iniciativa Ne základnám, Liga starostů proti radaru, Komunistický svaz mládeže či Greenpeace. Některé obce z Brd a okolí v místních referendech stavbu radaru odmítly. Z parlamentních politických stran základnu odmítají zejména komunisté. Sociální demokracie chce o základně minimálně vyhlásit referendum. Avšak speciální zákon o referendu k umístění americké radarové základny sněmovna zamítla. Problém s radarem má i nejmenší koaliční Strana zelených, hlasovat pro například nechtějí ani dvě její poslankyně. Záměr také ostře kritizují ruští představitelé, kteří opakovaně hrozí odvetnými opatřeními, pokud bude americký plán realizován.

Vojenský prostor Brdy
Vojenský prostor Brdy