Zemřel dirigent Herbert von Karajan

Salcburk (Rakousko) - Rakouský dirigent Herbert von Karajan patří právem mezi nejvýznamnější dirigenty dvacátého století. Jeho práce s orchestrem se vyznačovala přesností a pragmatičností a výsledkem musel být perfektní zvuk. Za svou kariéru natočil více jak 800 desek a obdržel mnoho ocenění. Tento nekorunovaný král dirigentského interpretačního umění zemřel 16. července 1989 v Salcburku.

Herbert von Karajan se narodil jako Heribert Ritter von Karajan 5. dubna 1908 v Salcburku v rodině s řeckými kořeny. Vystudoval hudební školu ve Vídni a svou kariéru započal v roce 1930 jako kapelník v Městském divadle Ulm a současně ve Filharmonickém orchestru města Ulm.

V roce 1933 vstoupil Karajan do NSDAP a během války pracoval jako státní kapelník Berlínského státního orchestru. Po válce měl kvůli svému členství zákaz činnosti, ten byl však již v roce 1947 zrušen. Následně vedl několik let Vídeňskou státní operu a stal se zakladatelem Salcburského festivalu.

Od roku 1955 stál Karajan až do své smrti roku 1989 v čele Berlínské filharmonie a 20 let byl stálým hostujícím dirigentem v milánské opeře La Scala.