František Tikal - legenda domácího i světového hokeje

Praha - Na přelomu 50. a 60. let minulého století patřil František Tikal mezi nejlepší hokejové beky na světě, dvakrát byl zvolen nejlepším obráncem světového šampionátu a z vrcholných soutěží si přivezl řadu medailí. František Tikal - legenda domácího i světového hokeje se narodil 18. července 1933. Československo reprezentoval na sedmi světových šampionátech a dvou olympijských hrách, jejichž součástí tehdy bylo i MS. Dvakrát pomohl vybojovat stříbro, třikrát bronz. Medaili stejného kovu mu pověsili na krk i na olympiádě v Innsbrucku v roce 1964. V národním mužstvu odehrál celkem 146 zápasů, v nichž vstřelil 30 gólů. V roce 2004 byl jako čtrnáctý Čech uveden do hokejové Síně slávy IIHF.

Hráč přezdívaný Mrkavka začínal s hokejem v deseti letech v Podolí. Později se v obranné dvojici skvěle doplňoval s Karlem Gutem, a to jak v reprezentaci, tak i v pražské Spartě.

Reprezentační dres svlékl těsně před OH 1968 v Grenoblu, záhy nato odešel do Štýrského Hradce, kde tři sezony působil jako hrající trenér. Po návratu koučoval pražské kluby Slavii a ČLTK, dráhu trenéra uzavřel v polovině 70. let v polském Sosnowci. Definitivně pověsil brusle na hřebík až v osmapadesáti, do té doby nastupoval za staré pány Velkých Popovic.