ICTY obvinil 161 lidí, odsoudil jich zatím 56, dva jsou na útěku

Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), který sídlí v nizozemském Haagu, zahájil činnost v listopadu 1993. Projednává trestné činy (genocida, znásilnění, vraždy, mučení, zotročování, vyhlazování, nezákonná deportace, braní civilních rukojmích, ničení měst a obcí, náboženských stánků a historických památek), má právo vydávat zatykače, ukládat tresty vězení (i doživotní) a peněžité pokuty, ale nesmí vynést trest smrti. Obžalovaný také nesmí být souzen v nepřítomnosti.

Soud tvoří 16 stálých soudců, volených VS OSN na čtyřleté období, a 12 soudců ad litem (jsou povoláváni k jednotlivým případům na pomoc stálým soudcům). Vrchním žalobcem je od ledna 2008 Belgičan Serge Brammertz, který v úřadu vystřídal Carlu del Ponteovou (ve funkci byla od září 1999).

ICTY dosud obvinil z těžkých zločinů spáchaných na území bývalé Jugoslávie 161 osob, z toho 115 případů již bylo uzavřeno. Ve vazbě v Haagu je 37 obviněných, dva muži jsou stále na útěku. Soudní proces je právě veden s 27 osobami.

Odsouzeno bylo před ICTY dosud 56 osob (k 17. červenci 2008), z toho 22 si již trest odpykalo. Deset lidí bylo po odsouzení v odvolacím řízení osvobozeno, 20 osob bylo zproštěno obžaloby a 16 obžalovaných zemřelo. Trestu se nedočkal ani bývalý jugoslávský prezident Slobodan Milošević, který byl obviněn z válečných zločinů, ze zločinů proti lidskosti a z genocidy, protože zemřel v haagském vězení v březnu 2006. Mezi nejvýznamnější odsouzené patří bývalá prezidentka bosenské Republiky srbské Biljana Plavšičová (77), která si nyní odpykává jedenáctiletý trest ve Švédsku.

Mezi nejvýznamnější odsouzené patří Vojislav Šešelj, který si za etnické čistky odpykává 27 let, a generál Radislav Krstič odsouzený na 35 let za srebrenický masakr. Z jiných zemí vydalo Chorvatsko po smrti prezidenta Franjo Tudjmana svého generála Ante Gotovinu, který čelí obvinění za nucené vyhnání Srbů. Mezinárodnímu tribunálu se vydali také přední bojovníci kosovských povstalců. Největší rybu Ramushe Haradinaje přitom soud propustil.

Nejvyšší možný trest - doživotí dostal před ICTY v červenci 2003 bosenský Srb Milomir Stakić, který byl uznán vinným ze zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů. Trest, který mu byl v březnu 2006 snížen na 40 let, si nyní odpykává ve Francii.

Stále na útěku jsou:

Ratko Mladić (65) - Bývalý vrchní velitel bosenskosrbské armády (od května 1992) byl v roce 1995 obviněn mimo jiné z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Na základě mnoha důkazů je považován za strůjce etnických čistek ve Srebrenici a v dalších tzv. bezpečných zónách OSN. Převažují názory, že se pod záštitou bezpečnostních složek skrývá v Srbsku či v srbské části Bosny.

Goran Hadžić (49) - Exprezident samozvané Republiky Srbská Krajina, kterou vyhlásili v roce 1991 po odtržení Chorvatska od bývalé Jugoslávie odbojní chorvatští Srbové, byl v červenci 2004 obviněn ze zločinů proti lidskosti, kterých se podle ICTY dopustil během válek v Chorvatsku (1991-1995). Mimo jiné se údajně podílel na masakru více než 200 civilistů ve Vukovaru.