„Rebelka“ Kuchtová se hodlá usadit na politickém výsluní

Praha - Stranu zelených možná v září čeká změna vedení. Martina Bursíka vyzvala na souboj o předsednické křeslo jeho kritička Dana Kuchtová. Bursík a Kuchtová nejsou schopni v poslední době nalézt společnou řeč. Jejich spory se začaly výrazněji projevovat poté, co Bursík nedokázal Kuchtovou udržet v křesle ministryně školství. Kuchtová je nejvýraznější představitelkou vnitrostranické opozice vůči Bursíkovi, kterému vytýká přílišný posun doprava a také způsob, jakým řídí stranu.

Bursík podle ní sice pomohl Straně zelených dostat se poprvé v její historii do Parlamentu, nicméně on sám by bez zelených úspěchu nedosáhl. „Martinu Bursíkovi určitě nikdo nemůže upřít zásluhy o stmelení strany a přivedení zelených do Parlamentu.“ Dnes však Bursíka kritizuje zejména za to, že nedokáže dostatečně komunikovat uvnitř strany.

S Bursíkem ji rozděluje názor například na vnitrostranické postupy a na personální politiku. „V tuto chvíli řídí stranu předseda Martin Bursík a já ho jako předsedu respektuji. To ovšem neznamená, že budu skrývat rozdílné názory na zásadní politická témata jako například reformu zdravotnictví,“ dodala.

Podle Kuchtové je přes 50 procent členů strany nespokojených s tím, jak si zelení v koalici vedou v oblastech, jako je doprava, zdravotnictví nebo zahraniční politika. „To ostatně vyjádřila i poslední republiková rada, která většinově přijala kritická usnesení k těmto tématům,“ podotkla. Podle ní by Bursík neměl tyto vnitrostranické kritiky podceňovat a ironizovat.

Kuchtová vedla necelých devět měsíců ministerstvo školství. Z funkce nakonec odstoupila kvůli problémům se získáváním peněz z evropských fondů. Její příchod na ministerstvo byl poněkud překvapivý, neboť předtím byla známa spíše jako ekologická aktivistka. V roce 1992 spoluzaložila a až do roku 2003 vedla hnutí Jihočeské matky, které se proslavilo zejména bojem proti jaderné energetice, hlavně proti elektrárně v Temelíně. „Celý život cítím, že Temelín není pro lidi dobrý,“ přiblížila Kuchtová svůj postoj před několika lety. Jaderné energetice se věnuje i v politice. Naposledy kritizovala zveřejněné výsledky komise vedené předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem.

V politice je od roku 2003, kdy se stala členkou zelených 

Od září 2004 je první místopředsedkyní strany. Předloni vedla jihočeskou kandidátku, do sněmovny se však nedostala. Od října 2006 zasedá v zastupitelstvu Českého Krumlova, do února 2007 byla navíc místostarostkou. Na funkci po nástupu do Topolánkova kabinetu rezignovala.

Kuchtová se narodila 18. června 1961. V roce 1986 absolvovala Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, poté šest let učila na tamní jazykové škole a gymnáziu v Českém Krumlově. Po listopadu 1989 se angažovala v českokrumlovském Občanském fóru, podle svých slov tehdy odmítla nabídku stát se poslankyní České národní rady. V 90. letech se angažovala zejména v Jihočeských matkách.