Virus hepatitidy A přežívá týdny při pokojové teplotě

Praha - Virus hepatitidy typu A přežívá týdny při pokojové teplotě a léta ve zmraženém stavu. Zničit ho lze ale už po pěti minutách varu nebo deseti hodinách při teplotě 60 stupňů Celsia. Zahubí ho také hygienické prostředky a dezinfekce. Informuje o tom Státní zdravotní ústav (SZÚ). Letos v létě stouply počty onemocnění v Praze a středních Čechách.

V ČR se od počátku roku nakazilo přibližně 500 lidí. Nejvíce nakažených hlásí pražští hygienici. Zvýšený výskyt je také ve středních Čechách. Loňský výskyt hepatitidy typu A byl podle SZÚ na historickém minimu. Počet nemocných klesal od roku 2000. Na konci 90. let hygienici zaznamenali zvýšenou nemocnost zejména mezi mladými lidmi od 15 do 25 let. „Přispěl k tomu jistě vzrůstající počet dospívajících a mladých dospělých s rizikovým chováním, především závislých na drogách,“ vysvětluje SZÚ.

Právě drogová komunita byla přitom zdrojem nákazy letošní epidemie. Podle primářky infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové se pak epidemie šířila geometrickou řadou i mezi lidi mimo rizikovou populaci. Na lůžka infekčních klinik se tak dostávají bankovní úředníci, kteří přišli do styku se špinavými bankovkami, kuchařky ze školních jídelen i zdravotní sestry. Nemoc špinavých rukou se od září objevuje ve zvýšené míře i ve školách.

Hepatitida A trvá dva až čtyři týdny 

Nekomplikovaná hepatitida A trvá dva až čtyři týdny, rekonvalescence několik týdnů. Izolace na infekčním lůžku je nutná a její délka závisí na závažnosti nemoci. Všeobecně podle SZÚ platí, že u dětí má onemocnění lehčí průběh než u dospělých. Asi u 10 procent pacientů se objeví komplikace, nemoc se pak táhne i několik měsíců. Důležité ale je, že žloutenka A nepřechází do chronické fáze a nemá žádné trvalé následky. Pokud žloutenku A někdo prodělá, má proti ní doživotní imunitu.

Aby člověk předešel nemoci špinavých rukou, je především nutné mýt si řádně ruce. Dále je prý nyní zcela nevhodné, aby lidé z postižených míst pili ze stejné láhve, dělili se o cigaretu, kouřili společně vodní dýmku a ochutnávali stejné jídlo.

Nemoci předejde také očkování. Epidemickou situaci velmi zlepší očkování i jednou dávkou vakcíny v okolí nemocného. Očkovat lze i v inkubační době, průběh nemoci se tím nezhorší.

Průběh nemoci a její příznaky:

 - inkubační doba, tedy doba od nákazy člověka do rozvinutí příznaků onemocnění, je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní
- již koncem inkubační doby první projevy - chřipkové (zvýšená teplota, bolesti hlavy, bolesti svalů, únava, rýma, kašel, zánět spojivek) a žaludeční a střevní problémy (nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, jindy naopak zácpa, říhání, nadýmání, tlak v pravém podžebří)
 - vlastní fáze onemocnění, kdy se obtíže zhoršují a často se objevuje „žloutenka“, tj. člověk má tmavší moč, světlou stolici a svědění kůže.