Osamu Šimomura

Praha - Tento vědec se narodil roku 1928 v Kjótu. Nobelovu cenu za chemii získal se svými kolegy za objev a využití zeleného fluorescenčního proteinu (GFP). Tento protein izoloval jako první člověk na světě a současně zjistil, jaká část je zodpovědná za světélkující vlastnosti. GFP izoloval ze světélkující medúzy Aequorea victoria, jejíž "fotočidla" fluoreskují zeleně, když jsou vystavena modrému světlu.

GFP se stal nepostradatelným nástrojem v biochemických laboratořích. Používá se pro studium určitého genového produktu, ke kterému se naváže a později se snadno lokalizuje právě pomocí fluorescence. Vědci tak mohou sledovat procesy, jež byly dosud neviditelné, jako například vývoj nervových buněk v mozku nebo šíření rakovinného bujení.

Doktorské studium organické chemie zakončil Šimomura v roce 1960 na Nagojské univerzitě. Poté pokračoval v USA výzkumem na Princetonské univerzitě. V současnosti působí jako emeritní profesor v Mořské biologické laboratoři ve Woods Hole a na Bostonské lékařské univerzitě.