Christopher Reeve - Superman na vozíku

Mount Kisco (USA) - Americký filmový a divadelní herec, producent a režisér Christopher Reeve se proslavil především jako představitel hlavní role ve filmech o Supermanovi. Ačkoli poté se Reeve objevil v mnoha dalších filmech, pro většinu diváků zůstal ztělesněním oblíbeného komiksového hrdiny, který pomáhá na Zemi hájit spravedlnost a zjednávat pořádek. Christopher Reeve zemřel 10. října 2004 na zástavu srdce.

Christopher Reeve se krom hraní také věnoval sportu. Lyžoval, hrál hokej, létal a jezdil na koni. V květnu 1995 spadl při tréninku na dostizích ve virginském Culpeperu a v důsledku vážného zranění krční páteře zcela ochrnul na spodní část těla. I po této tragické události se, upoutaný na vozík, ještě dvakrát objevil ve filmu. Založil také vlastní nadaci, která finančně podporuje vědecké výzkumy k uzdravení tělesně postižených.

Christopher Reeve se narodil 25. září 1952 v New Yorku. Od dětství se věnoval divadlu, avšak nakonec se rozhodl pro studium anglické literatury a hudební vědy na Cornell University. Po studiích přesto absolvoval hereckou školu a poté pracoval jako divadelní herec. Objevil se například po boku Katharine Hepburnové v broadwayské inscenaci hry Enida Bagnolda Závažná věc či v jiných úspěšných hrách.

Na začátku sedmdesátých let se začal Reeve věnovat i filmu. Do širšího diváckého povědomí vstoupil již díky televiznímu seriálu Love of Life (Láska k životu), avšak hvězdu světového formátu z něj udělala až role komiksového hrdiny Supermana. Snímek Richarda Donnera sklidil u publika takový úspěch, že pak vyústil v natočení dalších pokračování.