Koně startující ve 118. Velké pardubické

Pardubice - O triumf ve 118. ročníku Velké pardubické bude usilovat 16 koní. Nejsilnější ekipu posílá do nejtěžšího dostihu evropského kontinentu trenér Josef Váňa. Pod jeho vedením se na start připravovali 4 koně - loňská vítězka Sixteen, vítěz z roku 2006 Decent Fellow, Juventus a Mr Land. Sám Váňa si pro dostih vybral Juventuse, s nímž v srpnu suverénně vyhrál kvalifikaci.Dvojici koní nominoval do nejbohatšího tuzemského dostihu trenér Milan Theimer. Jeho Amant Gris a Klip patří k spolufavoritům dostihu a spolu s Numero Due trenéra Radka Holčáka budou největšími soupeři Váňova kvarteta.  Obávaný Taxisův příkop letos vyzvou i tři zahraniční koně - britští Nadover a Ivoire de Beaulieu a italský Fatal Mac. Nejlepším ze zahraniční trojice by měl být Nadover, který letos ve slavné Velké národní doběhl na solidním sedmém místě.

1 Decent Fellow (GER)
13 let, žák Josef Váňa ml., trenér Josef Váňa st.
Nejstarší účastník dostihu. Ve Velké pardubické získal tři druhá a dvě třetí místa. V roce 2006 zvítězil. Letos startoval kvůli problémům s kopytem jen jednou, v srpnové kvalifikaci doběhl pátý. Spolufavorit dostihu.

2 Kasjer (POL)
8 let, žokej Jaroslav Myška, trenér Jan Blecha
Z 18 překážkových dostihů dokázal vyhrát dva, oba v Mostě. V červnové kvalifikaci doběhl pátý, zářijovou kvalifikaci po pádu na Hadím příkopu nedokončil.

3 Marath
8 let, jezdec Josef Sovka, trenér Pavel Kinský
V srpnu překvapil druhým místem v kvalifikaci, neporazil pouze Juventuse. V září doběhl v dostihu III. kategorie pátý. Velkou pardubickou poběží poprvé, může překvapit.

4 Klip
12 let, žokej Jan Faltejsek, trenér Milan Theimer
Výborný steepler, kvůli častým zdravotním problémům startuje jen zřídka. Letos startoval jen jednou, když v červnové kvalifikační Velké ceně Paramo vybojoval třetí místo. V roce 2006 doběhl ve Velké pátý.

5 Mr Land
9 let, jezdec Libor Sedlář, trenér Josef Váňa st.
Letos startovat třikrát, vždy v Pardubicích. Zvítězil crosscountry I. kategorie, v srpnové kvalifikaci doběhl třetí za Juventusem a Marathem. Velkou pardubickou poběží poprvé.

6 Icare du Renom (FR)
12 let, jezdec a trenér Martin Liška
Letos startoval dvakrát, v červenci doběhl v cross country III. kategorie pátý, srpnovou kvalifikaci dokončil na osmém místě. V roce 2006 šokoval čtvrtým místem ve Velké pardubické. Jeden z outsiderů dostihu.

7 Profil
8 let, jezdec Jan Rája, trenér Jiří Janda
V červnové kvalifikaci proběhl cílem jako šestý, v srpnovém kvalifikačním dostihu upadl na Velkém vodním příkopu a dostih nedokončil. Velkou pardubickou poběží poprvé. Nadějný kůň pro příští ročníky Velké pardubické, k favoritům nepatří.

8 Nadover (FR)
7 let, žokej Noel Fahily, trenér Charlie Mann
Asi nejlepší z trojice cizinců na startu. V dubnu doběhl ve Velké národní v Liverpoolu sedmý, od té doby však nestartoval. Jeho trenér Charlie Mann vyhrál Velkou pardubickou v roce 2005 v sedle It's a Snip.

9 Hirsch
12 let, žokej Dušan Andrés, trenér Stanislav Popelka
Letos doběhl druhý v Úvodní cross country, když ho porazil pouze Mr Land. Květnovou kvalifikaci dokončil jako třetí. Z dalších tří dostihů dokázal získat jen jedno páté místo, dva nedokončil.

10 Sixteen (FR)
8 let, žokej Josef Bartoš, trenér Josef Váňa st.
Loňská vítězka Velké pardubické. Po odchodu Registany je nejlepší českou steeplerkou. Letos startovala pouze třikrát. V květnové kvalifikaci doběhla pátá, potom dokázala vyhrát cross country v Itálii. V červenci získala druhé místo ve Velké mostecké steeplechase. Jediná klisna ve startovní listině, patří k největším favoritům dostihu.

11 Numero Due (POL)
7 let, jezdec Luboš Urbánek, trenér Radek Holčák
Loňský překážkový kůň roku na Slovensku. Letos byl v bratislavské Jarní ceně Petržalky třetí, fruhý doběhl v Lysé nad Labem. V květnové kvalifikaci získal druhé místo za vítězným Amant Gris. V srpnu suverénně zvítězil v cross country II. kategorie. Ve Velké pardubické startuje poprvé, patří k favoritům.

12 Ivoire de Beaulieu (FR)
12 let, žokej Keith Mercer, trenér Ferdy Murphy
V loňském ročníku Velké pardubické vybojoval čtvrté místo. Letos se na dráze představil třikrát - jednou nedokončil, poté získal sedmé a osmé místo.

13 Juventus (POL)
9 let, žokej Josef Váňa st., trenér Josef Váňa st.
Předloni při své premiéře ve Velké pardubické získal pod vedením Josefa Váni st. druhé místo, loni s Josefem Váňou ml. doběhl pátý. Letos zvítězil v Itálii, v červnové kvalifikaci byl druhý za Moning Letem. Srpnovou kvalifikaci suverénně vyhrál. Spolu se Sixteen asi největší favorit dostihu.

14 Jung (POL)
8 let, jezdec Bohuslav Mátl, trenérka Pavlína Baštová
Letos startoval třikrát, květnovou kvalifikaci dokončil osmý. V Itálii skončil mezi poraženými a v září nedokončil dostih III. kategorie. Patří mezi outsidery dostihu.

15 Amant Gris (FR)
9 let, žokej Marek Stromský, trenér Milan Theimer
Letos startoval pouze dvakrát, ale oba starty proměnil ve vítězství. Triumfoval v květnové kvalifikaci a v červnu opanoval i bratislavskou Velkou cenu Petržalky. Ve Velké pardubické startuje poprvé, jeden z favoritů dostihu.

16 Fatal Mac (GB)
9 let, žokej Raffaele Romano, trenér Paolo Favero
Od roku 1934 první italský kůň na startu Velké pardubické. Letos se představil ve třech dostizích, všechny absolvoval v Meranu. V srpnu si připsal první a třetí místo, v září suverénně zvítězil v dostihu na 6000 metrů. Patří mezi favority Velké.