Masakr v Tuusule - 69 ran zabilo osm lidí

Helsinki - Vlajkami staženými na půl žerdi a bohoslužbami po celé zemi uctilo Finsko památku obětí masakru na střední škole v Tuusule, kde osmnáctiletý student Pekka-Eric Auvinen zastřelil osm lidí a poté spáchal sebevraždu. Krátce před útokem napsal dopis na rozloučenou, v němž se loučil se svou rodinou. Útok nepřežilo šest studentů a zdravotní sestra, která ve školním centru pracovala. Auvinen na ně vypálil celkem 69 ran. Při svém řádění se prý také pokusil školu podpálit. V budově vyšetřovatelé objevili hořlavinu, kterou mladík poléval podlahy a stěny ve druhém patře budovy. Látku se mu však nepodařilo zapálit.

Nakonec mladík obrátil svou legálně drženou pistoli ráže 5,59 milimetru proti sobě a střelil se do hlavy. Zemřel po několika hodinách v místní nemocnici. Dosavadní zjištění vedla policii k názoru, že cílem mladíka bylo způsobit co největší krveprolití. S oběťmi ho spojovalo pouze to, že navštěvovaly stejnou školu jako on.

Pekka-Eric Auvinen před útokem umisťoval nenávistná videa na server YouTube. Byl prý fascinován masakrem z roku 1999 na americké střední škole Columbine v Coloradu. Právě po internetu se podle policie zabiják z Tuusuly znal s Mattim Saarim, který podobným způsobem jako Auvinen zavraždil deset lidí na střední škole v Kauhajoki letos v září.