Anketu Atlet roku jasně vyhrála favoritka Špotáková

Praha - Oštěpařka Barbora Špotáková podle očekávání suverénně vyhrála anketu Atlet roku, jejíž vyhlášení se dnes večer uskutečnilo v pražském hotelu Ambassador. Špotáková se objevila na prvním místě na všech 136 anketních lístcích hlasujících odborníků z řad funkcionářů, trenérů a novinářů, získala plný počet 1360 bodů a obhájila loňské prvenství. Jediná favoritka ankety se v uplynulé sezoně stala olympijskou vítězkou a vytvořila světový rekord.

Na druhém místě skončila diskařka Věra Cechlová se ziskem 1075 bodů, třetí pozici obsadila překážkářka Zuzana Hejnová s 909 body. Objevem roku se stal překážkář Petr Svoboda, semifinalista olympijských her, který v sezoně stlačil český rekord až na čas světové úrovně 13,29 sekundy. Jen těsně porazil Romana Novotného, finalistu olympijské soutěže dálkařů. Nejlepší juniorkou se s převahou stala kladivářka Kateřina Šafránková, vicemistryně světa své věkové kategorie. Koučem roku stejně jako loni trenér Špotákové Rudolf Černý.

„Já ty ankety moc neprožívám, vážím si toho, ale nijak zvlášť to neřeším,“ řekla dnes novinářům ještě před vyhlášením Špotáková, která je jednou z favoritek i v lednovém hlasování novinářů o Sportovce roku. Těšila se ale spíše na vyhlášení nejlepších atletů světa v Monte Carlu 23. listopadu. „Zajímá mě, jestli se skutečně ukáže, že vrhy jsou méně než sprinty,“ prohlásila druhá žena v anketě Atlet Evropy.

Špotáková vyhrála olympijské finále dramatickým posledním pokusem a v závěru sezony při Světovém atletickém finále ve Stuttgartu posunula český rekord až na světové maximum 72,28 metru. Cechlová byla v Pekingu pátá, třetí Hejnová doběhla v olympijském finále na sedmé pozici. Sama Špotáková by výš dala překážkáře Svobodu, který nakonec skončil v anketě sedmý. „Olympiáda mu sice moc nevyšla, ale podával celý rok kvalitní výkony,“ uvedla Špotáková.

Přímý přenos sledovalo téměř milion diváků

Všichni ocenění obdrželi při slavnostním galavečeru zlatou cihličku - první tři o váze 31,104 gramu, ostatní včetně trenéra, objevu a juniora pak cihličku o hmotnosti 20 gramů. Večerem provázeli Aleš Háma a Monika Absolonová, pěvecké vystoupení na pódiu si užili mimo jiné také Svoboda v duetu s Absolonovou a Špotáková s Hámou, který ztělesnil malíře obdivujícího svůj oštěpařský model.

Scénka se vítězce ankety nejprve moc nelíbila. „Velkou roli jsem tam neměla, ale nakonec to bylo vtipné,“ usmívala se zejména při vzpomínce na finále, kdy slíbila „malíři“ Hámovi, že ho už nikdy neopustí. „Musela jsem se dívat do kamery a tlačit si Hámu na prsa,“ dodala s úsměvem. Při vystoupení s moderátorem měla na sobě růžové šaty, při svém dekorování černé. „Užívala jsem si to, připadala jsem si hodně žensky,“ komentovala to Špotáková.  

Vyhlášení výsledků sledovalo zhruba 913 tisíc diváků, to znamená 31,99 procenta lidí, kteří v té době sledovali televizi.

 

Výsledky ankety

Atlet roku: 1. Špotáková (oštěp) 1360, 2. Cechlová (disk) 1075, 3. Hejnová (400 m př.) 909, 4. Šebrle (desetiboj) 877, 5. Bába 875, 6. T. Janků (oba výška) 729, 7. Svoboda (110 m př.) 599, 8. Novotný (dálka) 518, 9. Kudlička(tyč) 236, 10. Straková (výška) 137.

Objev roku: 1. Svoboda 53, 2. Novotný 46, 3. Veselý (oštěp) 11.

Junior roku: 1. Šafránková (kladivo) 128.

Trenér roku: 1. Černý 119, 2. Svoboda 7, 3. Duda 3.

Vyhlášení výsledků Atlet roku
Vyhlášení výsledků Atlet roku