Zemřel Jásir Arafat - symbol palestinského boje proti Izraeli

Praha - Pro jedny dlouholetý terorista, pro jiné národněosvobozenecký vůdce. Palestinci milován, Izraelci převážně nenáviděn. Pětasedmdesátiletý prezident palestinské autonomie Jásir Arafat, po 40 let symbol boje Palestinců za nezávislý stát, se stal z gerilového vůdce mírotvorcem a nositelem Nobelovy ceny za mír (1994). Svého snu - nezávislého palestinského státu - se ale nedožil.

Charismatický vůdce, který se zřekl terorismu až koncem roku 1988, se v 90. letech stal jistou nadějí na vyřešení dlouholetého izraelsko-palestinského konfliktu. A to přesto, že během války v Perském zálivu podporoval iráckého diktátora Saddáma Husajna, což později označil za chybu.

Jako šéf Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) se zapojil do tajných jednání s Izraelem, která vyústila v podpis dohody o vzniku palestinské autonomie v září 1993. V červenci 1994 se po 27 letech v exilu vrátil do Palestiny a koncem roku 1994 obdržel spolu s Izraelci Jicchakem Rabinem a Šimonem Peresem Nobelovu cenu za mír.

V lednu 1996 byl zvolen prezidentem palestinské autonomie a dál vedl složitá jednání s izraelskými vůdci (zejména po nástupu pravice) o další podobě palestinského státu. Rozhovory ale zkrachovaly na summitu v červenci 2000 v Camp Davidu a poté vypukla v září 2000 druhá palestinská intifáda.

Izraelský premiér Ariel Šaron v roce 2001 Arafata označil za „vraha a patologického lháře, který je zodpovědný za smrt tisíců civilistů, protože jeho strategie je strategií teroru“, a přirovnal jej k teroristovi Usámovi bin Ládinovi.

Od prosince 2001 byl Izraelci zadržován ve svém sídle v Ramalláhu na západním břehu Jordánu, které bylo několikrát cílem izraelských útoků, což mu paradoxně začalo opět zvyšovat popularitu mezi Palestinci.

V dobách studené války byl znám svými výbornými kontakty se socialistickými zeměmi: jen v Československu byl desetkrát - poprvé v roce 1975 a naposledy v dubnu 1990, kdy ho přijal prezident Václav Havel. V únoru 1983 údajně Státní bezpečnost zmařila pokus o atentát na něj během jeho návštěvy Prahy.