Konference o KGB opět připomněla důležitost Mitrochinova archivu

Praha - V souvislosti s právě probíhající konferencí o aktivitách NKVD a KGB historici opět připomněli zvláštní roli bývalého šéfa archivu KGB Vasilije Mitrochina, který téměř 30 let v archivu KGB cíleně opisoval záznamy ze složek uložených a evidovaných pouze pro potřeby sovětské zpravodajské služby. Mitrochin, který v roce 2004 zemřel, je pro některé z nich stále hrdinou. V roce 1992 za dramatických okolností přeběhl do Velké Británie a odnesl s sebou množství tajných dokumentů sovětské špionážní centrály. Ty se pak staly základem pro knihu o sedmistech stránkách "Neznámé špionážní operace KGB - Mitrochinův archiv", kterou autor sepsal s britským historikem Christopherem Andrewem. Z tajných materiálů KGB vznikly i další knihy například "Mitrochinův archiv II: KGB a svět".

Experti americké FBI hovořili o informacích, které Mitrochin poskytl, s respektem. Dokonce je označili za nejúplnější a nejvíce vyčerpávající výzvědné údaje, které kdy byly získány z jakéhokoli zdroje. Bývalý důstojník sovětské tajné služby ve svém svědectví poprvé v tak ucelené formě odhalil, jak Rusové verbovali své agenty, jak pracovali v různých částech světa včetně bývalého Československa, a za čím vším ve světové politice údajně stáli.

Kniha vyvolala skandál v Británii, ale hlavně v Itálii, kde byli za spolupracovníky Rusů označeni i někteří významní komunisté, kteří svého času byli členy vládnoucí italské koalice. Mitrochin tvrdil, že agenty měla ruská rozvědka na vysokých místech rovněž v Německu, Francii, Rakousku a dalších zemích.

Do archivu byl Mitrochin „uklizen“ kvůlu nedůvěryhodnosti

Mitrochin působil v sovětských bezpečnostních složkách od 50. let. V roce 1956 však změnil svůj poměr k sovětskému režimu. A z tohoto důvodu se stal pro tehdejší KGB méně důvěryhodnou osobou, proto byl přemístěn do centrálního archivu KGB, kde asi 12 let indexoval materiály z prvního ředitelství sovětské zpravodajské služby.

V archivu Mitrochin cíleně opisoval záznamy ze složek uložených a evidovaných pouze pro potřeby sovětské zpravodajské služby. Zpočátku se snažil si informace zapamatovat a zaznamenával je až doma, ale po čase zjistil, že to není nutné a materiály opisoval přímo na papír v zaměstnání, odkud je vynášel například v botech.

Sověti nemohli uvěřit, že Mitrochin mohl informace získat

Přesto, že každý v Sovětském svazu byl v určitém podezření, nikoho v KGB nikdy nenapadlo, že by někdo jako Mitrochin mohl vůbec existovat. Proto také po zveřejnění dokumentů sovětské tajné služby okamžitě informace z nich popřely, protože si myslely, že něco takového je zhola nemožné.

Ruský generál Boris Labuzov z ruské Federální bezpečnostní služby dokonce ještě v roce 1999 v rozhovoru pro italský deník La Repubblica seznam agentů bývalé sovětské výzvědné služby KGB, který rozvířil italskou politickou scénu, zpochybnil. Tvrdil dokonce, že ani po pečlivém zkoumání v Moskvě nebylo zjištěno, že by nějaký plukovník Mitrochin vůbec existoval.