Zemřel závodník Graham Hill

Elstrée - Jeden z nejlepších automobilových závodníků všech dob Angličan Graham Hill byl jediným mužem, který exceloval ve třech tolik odlišných soutěžích: dvakrát zvítězil v mistrovství světa formule 1, vyhrál americký závod 500 mil v Indianapolisu i čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans. Zahynul 29. listopadu 1975, když se letadlo, které pilotoval, zřítilo nedaleko Londýna. Hill se narodil 15. února 1929 v londýnském Hampsteadu. Na začátku jeho jezdecké kariéry byl obyčejný inzerát v novinách, že za určitý obnos si lze vyzkoušet kokpit F3. Hill si toho dopřál, a když z vozu vystupoval, bylo mu jasné, že nic jiného dělat nechce. Přihlásil se tedy do školy pro piloty F3 jako dobrovolný mechanik. Posléze se stal instruktorem.

Zlomový byl rok 1954. Pomineme-li sňatek s kajakářkou Betty, stala se jiná zásadní událost. Při testech nového Lotusu si mohl Hill sednout za volant. A přestože byl zaměstnán jako technik, zajel druhý nejlepší čas z celé stáje. Skutečně závodit ale začal až v roce 1957. Brzy dostává nabídku jezdit F1, F2 a sportovní vozy.

Král Monaka

V roce 1962 se stal poprvé šampionem F1. Následující rok Hill také poprvé vyhrál „monackou ruletu“, aby se v příštích letech proslavil jako „Král Monaka“. V roce 1966 se mu podařilo vyhrát legendární americký závod 500 mil v Indianapolisu. Sezónu 1968 završil ziskem druhého titulu mistra světa

Ačkoliv v roce 1969 vyhrál popáté „Monako“, nastal pomalý ústup ze slávy. To bylo způsobeno i děsivou nehodou, po které bylo mnoho lidí přesvědčeno, že do smrti zůstane na vozíku. Jenže už roku 1970 se objevil na startu Grand Prix Jižní Afriky s berlemi a vsoukal se do kokpitu a roku 1972 dokonce zvítězil ve slavné čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Postupně bylo ale zjevné, že jeho výkonnost už na špičku nestačí. V roce 1974 si vyjel poslední bod za šesté místo.

Graham Hill zemřel 29. listopadu 1975 při letecké nehodě pár set metrů od letiště v Elstrée u Londýna. Jednoznačně není dodnes vyřešeno, zda byl příčinou Hillův navigační omyl, námraza na letadle či špatná viditelnost.