Zemřel Július Satinský

Bratislava - Herec Július Satinský byl jedním z nejznámějších československých a posléze slovenských komiků. Skvělým způsobem se zhostil desítek divadelních, televizních a filmových rolí. Psal rovněž humoristické sloupky a pohádky pro děti. Přes 40 let tvořil polovinu z vynikající satirické dvojice Lasica - Satinský, šířící často svůj kvalitní a příjemný humor. Satinský začal s Lasicou vystupovat už během studií na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.

Své herecké umění testovali oba mladí muži v autorských dialozích v bratislavské Tatře. Satinský poté nastoupil do angažmá v divadle Na korze. Jeho účinkování na této divadelní scéně ale netrvalo dlouho. Na začátku 70. let bylo Satinskému zakázáno na Slovensku umělecky působit.

S Lasicou proto začal vystupovat v kabaretu Večerní Brno. Po návratu na Slovensko hrál ve zpěvohrách na Nové scéně v Bratislavě, od roku 1978 v činohře téhož divadla. V roce 1982 odešel účinkovat do nově otevřeného Studia S, kde působil až do konce svého života.

Od roku 1989 se Satinský věnoval vedle herectví i publicistice a tvorbě pro děti. V několika slovenských časopisech a novinách měl svoje pravidelné rubriky. Ve svých fejetonech se snažil svou provokací vzbudit ve čtenáři touhu stát se samostatnou a originální osobností, jakou byl on sám.