USA odpálily vodíkovou bombu Bravo v Mikronésii

Bikini (Mikronésie) - V roce 1954 byla na atolu Bikini odpálena vůbec první americká vodíková bomba. Výbuch pumy Bravo tehdy nepřežily tisíce obyvatel okolních ostrovů Japonska, Polynésie a Mikronésie. Radioaktivní spad zasáhl více než 800 lodí plujících v tamních mořích. Šlo o největší detonaci člověkem vyrobené bomby, její síla byla až tisícinásobně ničivější než atomový výbuch, který postihl japonské město Hirošima v roce 1945.

V srpnu roku 1953, pět měsíců po smrti Stalina, oznámil Sovětský svaz, že disponuje funkční vodíkovou pumou. Úspěšnou explozi v kazašské stepi potvrdily i radioaktivní vzorky zachycené americkými špionážními letadly. Spojeným Státům hrozil útok bomb až stonásobně silnější než detonace již zmiňované hirošimské pumy. Bílý dům raději o všem před veřejností pomlčel.

Přesto Američanům zůstalo v rukávu eso - třístupňová vodíková bomba vědce Edwarda Tellera. Exploze v oblasti bikinského atolu 1. března 1954 na první pohled smazala z povrchu všechny okolní korálové ostrovy. Výbuch vyvolal obavy, že se oblast stane na dlouhá léta zcela neobyvatelnou. Když ale po čase mořští biologové zkoumali kráter poblíž atolu Bikini, který tam zůstal po výbuchu vodíkové bomby, zjistili, že laguna je z 80 % pokryta nádhernými, rostoucími korály. Navzdory ničivé činnosti člověka zde podmořský život probíhal stejně, jako by zde k tragédii nikdy nedošlo.