Své karamboly Kalousek vždy přežil a nakonec se vrátil silnější než dřív

Praha - Přestože Miroslav Kalousek se již rozloučil se členy lidovců, na zítřejší sjezd navzdory odporu stranického vedení nakonec přijede a splní svou stranickou povinnost, kterou mu uložila jeho organizace v jižních Čechách. Kalousek se na sjezd chystá i přesto, že ho současný předseda Jiří Čunek vyzval, aby na lidovcích už dál neparazitoval a mezi delegáty raději nejezdil. Kalousek patří mezi nejúspěšnější lidovce - ve sporu s Čunkem se za něj postavil nejen tehdejší premiér Mirek Topolánek, ale i prezident Václav Klaus. Sám Kalousek již podle médií pracuje na vzniku nové středopravicové konzervativní strany, která by se mohla jmenovat TOP 09. Jestli strana skutečně vznikne, chce ale říct až po evropských volbách.

Miroslav Kalousek zatím všechny své politické karamboly přežil. Dokonce se o něm jako o jediném straníkovi uvažovalo, že by mohl zůstat na ministerstvu financí i v úřednické vládě premiéra Jana Fischera. Nakonec se s jeho nominací nesmířila Paroubkova sociální demokracie, a ministerstvo financí tak vede dlouholetý náměstek a „pan rozpočet“ Eduard Janota, který právě Kalouska považuje za nejlepšího člověka, který by měl finance řídit.

Ve své kariéře sice rezignoval již čtyřikrát, přesto v politice slaví úspěch.  Dnes by se zdálo, že Kalousek patří k nejschopnějším politikům Česka, ale jeho politickou kariéru za posledních 16 let lemují i sebevražedné pády. Nicméně vždy se dokázal vzchopit a vrátit zpět na politické výsluní.

Začátky Kalouska - ekonomický náměstek na obraně 

Miroslav Kalousek se veřejnosti představuje v roce 1993 jako ekonomický náměstek ministra obrany Antonína Baudyše. V křesle náměstka vydrží celých pět let. „Tehdy se říkal takový vtip, že na ministerstvu obrany se střídají lidovečtí ministři, ale Kalousek že zůstává,“ komentuje Kalouskův pobyt na ministerstvu Jiří Payne (ODS), který s ním v letech 1996-1997 spolupracoval také jako náměstek ministra obrany.

Kalousek měl na ministerstvu na starosti rozpočet a akvizice, s čímž souvisí i spekulace o jeho roli při nákupu nefunkčních padáků či při údajných machinacích okolo Štábního informačního systému. Nesrovnalosti se na veřejnost dostaly i ohledně výměny stíhaček za vrtulníky nebo v případě plánu prodat tanky do Alžírska. Kalousek přes všechna podezření nakonec zůstává čistý, jeho odpovědnost prokázána nebyla.

Z obyčejného poslance KDU-ČSL klíčová osobnost české politiky 

Do vysoké politiky se Kalousek vyšvihl v roce 1998 coby lidovecký poslanec. Postupně se dostává na výsluní a nakonec v listopadu 2003 nahradí v křesle předsedy strany Cyrila Svobodu. O dva roky později, v roce 2005, se dokonce podílel na odstranění samotného premiéra Stanislava Grosse.

Jindřich Šídlo, vedoucí domácí rubriky ČT

0„On do té politiky přicházel jako trochu poškozené zboží… Mám takovou teorii, že to má cosi společného se změnou image. On předtím byl takový vousatý chlapík se starým modelem brýlí. A pak se z něj stal uhlazený, oholený elegán s manažerskými brýlemi a bylo jasné, že míří hodně vysoko v KDU-ČSL.“

„Miroslav Kalousek má jedinečnou schopnost cokoliv přežít. Vždycky v situaci, která vypadá úplně bezvýchodně a která vypadá, že v té politice bude muset úplně skončit, tak z ní většinou vychází silnější, než byl předtím.“

Za Grossův byt ale zaplatil i sám. Vyšlo najevo, že podivnými okolnostmi je opředen i byt jeho manželky. V hlavní roli byla směnka na 6,5 milionu korun, díky které Kalouskova žena získala byt po smrti bratra vlastně zdarma. A za bytem stál úplně na počátku Kalouskův kamarád, zbrojař Háva. Trochu moc náhod najednou, které Kalousek vysvětluje jediným - bylo to dědictví.

A nakonec - vůbec nejslabší moment Kalouskovy politické dráhy

Povolební vyjednávání s ČSSD o vládě, která by se opírala o hlasy komunistů, mu zlomilo vaz coby předsedovi lidovců. Přesto, že ještě v dubnu 2005 odmítal jakoukoliv spolupráci s KSČM, stačilo, aby volby v červnu 2006 skončily patem, a Kalousek náhle přistoupil na jednání se sociálními demokraty o vládě s komunisty v zádech. Sám Kalousek tento okamžik hodnotí jako jeden z nejtěžších: „Ano, nejtěžší okamžik byl tento. Protože to bylo nesmírně těžké a ta cena byla obrovská. I když samozřejmě výsledek, který jsem si od toho sliboval, ten vyšel.“

Kalousek tak tehdy po volbách překazil vládu v režii ODS a ČSSD a zaplatil za to daň - v srpnu 2006 rezignoval. Vzápětí je ale zpátky, a znovu ještě mocnější než předtím. Premiér Topolánek si jej vzal na ministerstvo financí a Kalousek to dotáhl až k titulu nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských ekonomik roku 2008.