Během invaze do Normandie jsem se opaloval, říká letec RAF

Praha - Spojenecká invaze do Francie 6. června 1944 se stala zlomovou událostí druhé světové války. Vpád do Normandie otevřel hlavní část západní fronty a vedl k pádu Hitlera v Evropě. Důležitou roli během invaze odehráli také piloti Britského královského letectva (RAF). Hostem Profilu ČT24 byl dnes brigádní generál Ivan Schwarz, bývalý příslušník československé bombardovací perutě RAF, který se na invazi do Francie přímo podílel.

„Naše osádka byla šestého června pověřena uzavřít kanál,“ vzpomíná Schwarz a vysvětluje: „Příkaz byl, že tam nikdo nemá být. Kdo tam bude, toho potopíme. Když zjistíme, že to byl přítel, tak se omluvíme.“

Žádná složitá operace ovšem tehdy posádku letounu nečekala. „Čtrnáct hodin jsme lítali nad hladinou vody s příkazem všechno, co tam bude, potopit. Nic jsme ale neviděli,“ říká Schwarz. „Bylo to trošku nudné lítat nahoru a dolů mezi Anglií a Normandií. Náhodou bylo dobré počasí, tak jsem se opaloval,“ dodává.

Video Profil ČT24 s Ivanem Schwarzem
video

Profil ČT24 s Ivanem Schwarzem

Poslali jedenáct křižníků, ale našli jsme je v Atlantiku…

Mezi jeho nejvýznamnější činy během války patří potopení německé lodě MV Alsterufer v Biskajském zálivu 27. prosince 1943. „Ta loď byla velice důležitá, vezla speciální materiál z Japonska a Číny, který Němci potřebovali do válečné výroby, a poslali jedenáct křižníků, aby ji přitáhli do Francie. A to se jim nepovedlo, našli jsme je v Atlantiku,“ vypráví Schwarz.

Česko-slovenská posádka letounu Liberator pod velením Oldřicha Doležala začala zprvu zjišťovat, o jaké lodě se jedná. „Začali na nás ale střílet, tak jsme se otočili, udělali útok a bylo po lodičce,“ říká Schwarz. Na potopení lodi se tenkrát podílel jako střelec. Jeho hlavním postem na palubě letadla býval ovšem spíše radiotelegrafista.

Aby ho vzali do armády, lhal o svém věku 

Ivan Schwarz se narodil v Bratislavě. Před druhou světovou válkou odcestoval jako středoškolák do Velké Británie, kde se po vypuknutí konfliktu přihlásil ke vznikajícím československým jednotkám. „Lhal jsem, co se týká mého věku. Byl jsem v Anglii ve škole, když vypukla válka, tak jsem se hned hlásil, aby mě vzali do armády. Neřekl jsem, že je mi čtrnáct a půl, řekl jsem, že mi je osmnáct. Protože jsem sportoval a byl jsem vždy mohutnější, tak mě doktor prohlédl a řekl jo.“ Později začal sloužit u 311. československé bombardovací perutě RAF.

Po válce nastoupil Schwarz do služby jako letecký důstojník v Praze, ale kvůli stupňující se šikaně vůči účastníkům bojů na západní frontě se ještě před rokem 1948 vrátil zpět do Velké Británie.

Den D
Den D