Narodil se John D. Rockefeller - první miliardář a ropný magnát

Richford - John Davison Rockefeller, který se narodil 8. července 1839, byl zakladatelem pravděpodobně nejznámější rodinné dynastie na světě. Byl prvním americkým miliardářem, zbohatl zejména na ropě. Často je též považován za vůbec nejbohatšího člověka historie - v době úmrtí měl majetek za asi 1,4 miliardy dolarů, což by nyní představovalo přes 200 miliard. Takřka z ničeho dokázal vybudovat mocné průmyslové impérium Standard Oil, nakonec se posledních 40 let života věnoval charitě. Rockefellerův životní příběh je typickým příkladem „amerického snu“. Zemřel 23. května 1937 na Floridě na arteriosklerózu, dva měsíce před svými 98. narozeninami. V 86 letech napsal: „Můj život byly dlouhé a šťastné prázdniny plné práce a her…“

Narodil se jako druhý ze šesti dětí do chudé rodiny v Richfordu ve státě New York. Jeho otec byl obchodním cestujícím a mladý Rockefeller nešel kvůli nedostatku peněz studovat vysokou školu, v šestnácti letech pouze absolvoval několikatýdenní kurz na obchodní akademii. Následně se stal spolumajitelem knihkupectví a několik let obchodoval se zemědělskými plodinami.

Zakladatel Standard Oil - dominantní ropné společnosti v USA

Později ho ovšem zlákala ropa. Ve 24 letech založil s přáteli malou rafinerii v Clevelandu a v lednu 1870 (ve svých třiceti letech) založil s partnery ropnou společnost Standard Oil. Začal postupně skupovat konkurenční rafinerie a ovládl většinu ropovodů a zpracovatelských závodů. Ze Standard Oil se stala dominantní ropná společnost v USA, která ovládala až 90 procent maloobchodního trhu s ropou a jedna třetina ropy, kterou zpracovávala, pocházela z jejích nalezišť. To budilo respekt, ale i vášně a někteří jeho kritici mu vyčítali, že Standard Oil se dokázal prosadit jen díky potlačování konkurence, uzavírání nekalých dohod, průmyslové špionáži a úplatkům politikům.

V roce 1906 obvinila vláda Standard Oil z monopolizace ropného průmyslu. Rockefeller všechna obvinění popíral, ale roku 1911 padlo konečné rozhodnutí: Standard Oil se musel rozdělit na 34 společností. Řada z nástupnických firem si uchovala i později značný vliv: Esso (nyní ExxonMobil), Conoco (nyní ConocoPhillips), Amoco (nyní BP) či Chevron (nyní ChevronTexaco) byly a jsou jedni z nejvýznamnějších hráčů ropného světa.

Již v roce 1897 ale Rockefeller z vedení firmy odešel a následující roky, až do své smrti se věnoval charitativním aktivitám. Vytvořil moderní systém nadací, pomocí kterých podporoval medicínu, školství či vědu. Zasloužil se mimo jiné o vznik Chicagské univerzity, které věnoval 80 milionů dolarů, společně se svým synem vybudoval Rockefellerův lékařský institut (nyní Rockefellerova univerzita), podporoval i další univerzity, financoval i založení téměř 20 národních parků a přírodních rezervací. Na charitu ze svého majetku (miliardářem se stal v září 1916) věnoval 550 milionů dolarů.

Vznik ropné společnosti Standard Oil
Vznik ropné společnosti Standard Oil