Poslední cesta Baby Face Nelsona

Barrington - Baby Face Nelson, bankovní lupič a veřejný nepřítel číslo jedna, byl smrtelně postřelen nedaleko Barringtonu v americkém státě Illinois. Stalo se tak v přestřelce, často nazývané Bitva o Barrington, se dvěma agenty FBI 27. listopadu roku 1934. Zatímco oba policisté při akci okamžitě zahynuli, sedmnáctkrát postřelený Nelson zemřel po několika hodinách v náručí své milované manželky Helen. Člověk, který se stal i předlohou pro několik filmových zpracování, byl zodpovědný za vraždy více než tuctu policistů.

 Přezdívku Baby Face, jež byla jen pseudonymem skutečného muže Josepha Lestera Gillise, získal především díky svému mladistvému vzhledu a malému vzrůstu. Joseph Lester Gillis se narodil v Chicagu v roce 1908. I přesto, že vypadal jako učiněný mílius, patřil k těm nejkrutějším gangsterům světa. Když ho chytil jeho pověstný amok, neváhal zabít strážce zákona stejně jako nevinné kolemjdoucí. Svou zločineckou kariéru zahájil jako obyčejný zlodějíček, později nějakou dobu pracoval i pro Ala Capona a další vyhlášené mafiány.

Na počátku třicátých let vykradl první banku. Tím Nelsonova touha krást skončila, byl totiž zatčen. Odsoudili ho k jednomu roku ve státní věznici, ze které se mu ale po nějaké době podařilo utéct. Ve všeobecnou známost vešel koncem zimy 1934, když se přidal ke gangu obávaného bankovního lupiče Johna Dillingera. Po jeho smrti ho tehdejší ředitel FBI J. Edgar Hoover prohlásil namísto něj veřejným nepřítelem číslo jedna.

Policisté nakonec Nelsona dopadli při akci, která bývá přezdívána jako Bitva o Barrington. Lupič jel tehdy se svoji manželkou v autě, když spatřil vozidlo FBI. Z pronásledování se nakonec stala přestřelka a světoznámý lupič Nelson zemřel v náručí své manželky Helen Gillis.