Dobrodruh Fossett sám obletěl Zemi bez mezipřistání

Salina/Praha - Dobrodruh a miliardář Steve Fossett před pěti lety se svým ultralehkým letounem GlobalFlyer Virgin Atlantic sólově obletěl zeměkouli, aniž by přistál nebo dočerpal palivo. Oblet dokončil 3. března 2005, přesně ve 20:48 SEČ přistál na letišti Salina v americkém státě Kansas, odkud o 67 hodin dříve vzlétl. Fossettův oblet planety, který je jedním z milníků v historii letectví, byl úspěšný i díky příznivému větru, čímž pilot ušetřil palivo. Při letu urazil 37 tisíc kilometrů. První sólový oblet Země uskutečnil už v roce 1933 průkopník letectví Wiley Post. Během své mise ale několikrát přistál.

Obletět Zemi bez mezipřistání se podařilo až v roce 1986 Jeaně Yeagerové a Dicku Rutanovi, který je bratrem konstruktéra Fossetova letounu GlobalFlyer Burta Rutana.

Steve Fossett, který se narodil roku 1944 v Tennessee, byl americkým miliardářem a dobrodruhem. Stal se držitelem více než stovky světových rekordů, z nichž několik desítek stále platí - a to jako pilot, námořník nebo dálkový plavec.

Video Rozhovor s leteckým publicistou Martinem Velkem
video

Rozhovor s leteckým publicistou Martinem Velkem

Letec se zřítil do nevadské pouště

Fossett se ztratil 3. září 2007 při letu nad pouští ve státě Nevada, aniž kdo zachytil nouzový signál. Po letci neúspěšně pátraly stovky dobrovolníků i armáda. Fossettova manželka posléze podala 26. listopadu 2007 žádost, aby byl její muž prohlášen za mrtvého. Této žádosti soud vyhověl a 15. února 2008 byl Fossett oficiálně prohlášen za mrtvého.

V září 2008 našli turisté několik Fossetových věcí a později byl nalezen i vrak letadla, které patřilo Fossettovi. Nakonec byly nalezeny také kosterní pozůstatky. Vyšetřování stanovilo jako příčinu nehody silné turbulence.