Tatry - místo, kde zahynul ekolog Josef Vavroušek

Parichvost (Slovensko) - Ekologovi a politikovi Josefu Vavrouškovi se stala osudnou jeho láska k horám. Vášnivý horolezec, který poznal Alpy, Dolomity, Kavkaz a byl i na Kilimandžáru, zahynul i se svou dcerou Petrou 18. března 1995 ve svých padesáti letech v dolině Parichvost v Západních Tatrách. Exministr životního prostředí proslul zejména tím, že velmi těžce nesl rozpad společného státu, a právě v přírodě a v horách organizoval setkání bývalých spoluobčanů z obou stran hranice právě v přírodě a v horách.

Pražský rodák (narozen 15. září 1944) vystudoval na strojní fakultě ČVUT ekonomickou specializaci s matematickým zaměřením (1962 až 1967). Už během studií se však zajímal o globální problémy. V roce 1968 se zúčastnil studentské Expedice Lambaréné, jež projela 14 afrických zemí a v Gabonu měla podpořit nemocnici Alberta Schweitzera.

Po listopadu 1989 využil svých zkušeností z Kruhu nezávislé inteligence a podílel se na vzniku Občasného fóra. V červnu 1990 byl jmenován ministrem federální vlády a předsedou federálního výboru pro životní prostředí. V červnu 1991 zorganizoval na Dobříši první celoevropskou konferenci ministrů životního prostředí. Založil Společnost pro trvale udržitelný život, přednášel na vysokých školách.