Farář Czendlik: Polákům pomáhá v truchlení víra a církev

Praha - Letecká nehoda u ruského Smolensku, při které zahynul prezident Lech Kaczyński a další desítky významných osobností Polska, otřásla celou Evropou. Avšak nejhůře ztrátu politických a vojenských elit samozřejmě nesou samotní Poláci. Jak se s národní tragédií vyrovnávají naši severní sousedé, popisoval v Interview ČT24 populární římskokatolický farář Zbigniew Czendlik. Paradoxně ale podle něj může mít havárie i pozitivní efekty. Jednak se k sobě Poláci opět více semknou a jednak by se mohli sblížit se svým odvěkým nepřítelem – Ruskem.

V prvních chvílích v sobotu, když se lidé o tragédii dozvěděli, byli všichni v šoku. Poláci zamířili ke svým nejbližším, začali se obvolávat. A poté útočiště našli v kostelech, kde se začali modlit. Intenzita smutku podle Czendlika v postižené zemi neklesá a nálada zůstává na stejné úrovni. Dokazuje to prý i fakt, že když se do vlasti vrátila rakev s bývalou první dámou Polska Marií Kaczyńskou, čekaly na ni stejně velké davy jako na jejího mrtvého manžela den předtím.

Vztahy s Ruskem se po tragédii mohou zlepšit

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Sobotní letecké neštěstí se stalo během cesty do Katyně, kde měl prezident spolu s ostatními uctít památku hromadně zavražděných důstojníků polské armády v době druhé světové války. Popravili je tam příslušníci Rudé armády a sovětské tajné policie NKVD. Czendlik tuto historickou ironii v prvních chvílích komentoval tím, že v Katyni Stalinův-ďáblův duch stále žije. Ovšem sám uznává, že je nutné se bránit mytizaci této události.

Czendlik o katyňském masakru:

"Čekáme na to, až Rusové řeknou: 'Bereme to na sebe a omlouváme se vám.'"

Zbygniew Czendlik velice ocenil reakci ruských politických špiček Vladimira Putina a Dmitrije Medvěděva na polskou tragédii. „Jejich nynější chování je obdivuhodné, může to prolomit ledy, které mezi našimi národy jsou,“ řekl farář a dodal, že účast ruského prezidenta na pohřbu je mimořádné gesto. Czendlik však zároveň upozornil, že Rusové se stále neomluvili za to, co v Katyni v roce 1940 udělali. Odpovědnost za masakr uznal až Michail Gorbačov v dubnu 1990.

Tragédie u Smolenska by se podle něj mohla proměnit v něco dobrého. „Nejenže opět stmelí náš národ, který je rozhádaný a politicky nestabilní, ale především přispěje k narovnání vztahů s Ruskem. Já bych si to moc přál,“ doufá Czendlik.

Prezidentský pár by na Wawelu nepochoval

Přestože se polský farář s Kaczyńským osobně znal a potkával ho vždy, když do Česka přijel na státní návštěvu, má Czendlik problém s tím, že by měl být prezidentský pár pohřben na Wawelu v Krakově. V místě, kde stojí polský královský hrad, jsou pochováni zejména polští králové a Czendlik tvrdí, že ostatky novodobých významných osobností – předsedy exilové vlády Wladyslawa Sikorského a maršála Józefa Pilsudského – byly nejdříve pohřbeny jinde a až později byly z vůle národa přesunuty na Wawel. „Tuto variantu bych volil i v případě Kaczyńského a jeho choti,“ poznamenal závěrem Zbygniew Czendlik.

Zbigniew Czendlik
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24