Dovolená s karavanem je drahá, lidé ji však milují

Praha – Zatímco Češi většinou vyrážejí k moři do Chorvatska i jinam buď do hotelu, nebo se stanem, v některých zemích je téměř nemyslitelné odjet na dovolenou bez obytného vozu nebo obytného přívěsu za autem. Především Nizozemci a také Němci těchto karavanů rádi využívají, na chorvatskou Istrii jich přijíždí každý rok asi 100 tisíc. Právě istrijský poloostrov jim nabízí nejlepší zázemí, z vysoce hodnocených čtyřhvězdičkových kempů, kterých je v celém Chorvatsku dvacet, leží patnáct právě v Istrii.

Cestování s karavanem není zcela příjemné. Člověk nemůže ani pomyslet, že by se na dovolenou vydal bez auta a cestoval pohodlněji letadlem nebo vlakem, především je ale pro řidiče takřka noční můrou průjezd s karavanem po úzkých silnicích, kde navíc nezřídka zdržují ostatní auta. Svérázem lidí, kteří jezdí na dovolenou s karavanem, je také výběr cílové destinace – většinou jezdí stále do téhož kempu, jehož okolí tak znají stejně dobře jako okolí vlastního domova. Přesto lidé, jejichž dovolená začíná transkontinentální cestou autem, tvrdí, že v jejich kempu je to skvělé.

Kromě toho, že karavan stojí pár metrů od moře a nabízí veškeré vybavení, mají lidé své kempy spojeny s mnoha zážitky. „Poprvé jsme sem přijeli, když byl mé dceři rok. Naučila se tady chodit. Máme tento kemp moc rádi, lidé jsou příjemní, počasí pěkné. Je tady všechno pěkné a čisté. Cítíme se tady jako doma,“ shrnula Johana Maria Groemová z Nizozemska, která se svým manželem jezdí vždy na totéž místo. Že v témže kempu jsou spolu s nimi tisíce dalších lidí, Groemovým nevadí.

Video Evropské události
video

Evropské události

„Lidé sem jezdí, protože Istrie je pro ně blízko. Navíc nabízíme kvalitu za dobrou cenu. Na vrcholu sezóny je průměrná cena ve čtyřhvězdičkovém kempu za místo, které německý ADAC označil jako superplatz, 34 eur,“ upozornil Jerko Sladoljev, šéf asociace Top kempů na Istrii. Groemovi z Nizozemska za luxusní stání s vlastním kouskem pláže, lehátky, slunečníkem, grilem a sprchou platí 50 eur denně. Při započítání nákladů na jídlo, cestu s karavanem do Chorvatska a zábavu je dovolená pro dva vyjde možná i dráž, než kdyby jeli do hotelu.

Nizozemci jsou v chorvatských kempech druhými nejčastějšími návštěvníky po Němcích. Často jezdí také Rakušané, Dánové a Italové. Kempinkáře, kterých je mezi turisty na Jadranu asi čtvrtina, si Chorvaté hýčkají. Průměrně v zemi utratí 3 tisíce eur. Podle Jerka Sladoljeva navíc oblíbené kempy často doporučují známým, kteří pak začnou jezdit také.Chorvaté už ale přišli na to, že je také spoustu lidí, kteří chtějí jet k moři, ale nechtějí sdílet „bydliště“ s tisícovkami dalších lidí. Na jihu Istrie, kam tolik cizinců nejezdí, tak vznikají podniky pro úzkou klientelu. Nenabízí ale přehnaný luxus, spíše naopak. Jejich hlavní devizou je ticho, klid a jednoduché vybavení. „Záměr je vzít lidi, kteří žijí ve městech rychlým tempem a neustále ve stresu, na klidné místo, kde mohou relaxovat,“ vysvětlila Lidija Leceková, spolumajitelka Safari baru v jednom z klidných resortů.

Safari bar si navíc zakládá na ekologii – elektřinu vyrábí větrná elektrárna. V Chorvatsku tak skoro každý najde místo, kde si užije dovolenou. Musí ale počítat s tím, že splnění snů není levné.

Dovolená s karavanem
Dovolená s karavanem
Více fotek
  • Dovolená s karavanem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1842/184114.jpg
  • Dovolená u moře autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1842/184115.jpg