Kambodžský klenot ohrožují turisté

Phnompenh - Jedné z nejvýznamnějších památek jihovýchodní Asie – městskému komplexu Angor - hrozí pomalý rozklad. Některé z chrámů nejznámější památky v Kambodži se pomalu hroutí a místní úřady z toho nepřímo obviňují dramatický nárůst počtu turistů. Angkor (v khmérštině znamená „město“) tak může doplatit na vlastní krásu a slávu.

Někdejší metropole khmérské říše zabírala dech beroucí plochu 180 tisíc hektarů a ani uplynulá staletí nezničila to, co tady na severozápadě Kambodži vznikalo od 9. do 15. století. Jednadvacáté století ale dramaticky urychluje rozpad někdejší chlouby khmérské civilizace. „Když se provincie Siem Reap začala rozvíjet, postavilo se tu hodně hotelů a penzionů. Přijíždějí sem lidé z celého světa. A to je problém, protože spotřebovávají stále víc vody čerpané z podzemí. Myslíme si, že právě to, že vody ubývá, ničí základy chrámu,“ říká Chan Sengla z vodohospodářské správy provincie Siem Reap.

Celé město v čele se slavným pohřebním chrámem Angkor Wat je osvědčeným turistickým lákadlem. K památce zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO jen loni zavítalo půl milionu návštěvníků. A masový turismus proměnil za posledních 10 let kdysi ospalé místo v nejznámější atrakci Kambodže. A západní turisté požadují vysoký standard, což klade na místní zásoby podzemní vody obrovské nároky.

Video Kambodžská památka je vážně ohrožena
video

Kambodžská památka je vážně ohrožena

„Když z podzemí odčerpáte příliš vody, půda začne vysychat. Jakmile je suchá, začne se drolit, takže nedokáže udržet tíhu chrámů. Proto jsou některé z chrámů v Angkoru nestabilní a propadají se, nebo se jejich části kácejí a padají na zem,“ popisuje problém Soeung Kong z Úřadu pro ochranu a správu chrámového komplexu Angor.

Nejohroženější je chrám Bayon. Obraz postupujícího rozkladu ilustrují spadlé sloupy, části zdí mizí v průrvách, které se z ničeho nic objevují v zemi. Ne všichni ale věří, že za problémy může klesající hladina spodních vod. „Žiji tady už dva a půl roku a celou tu dobu to slyším pořád dokola. Když se tím ale opravdu začnete pořádně zabývat, zjistíte, že pro takové tvrzení nemáte žádné důkazy. Není to podložené žádným výzkumem. Jsou to jen taková tvrzení a dohady, které se šíří mezi lidmi,“ říká novinář Peter Olszewski.

Ať už za problémy může nízká hladina spodních vod, nebo ne, všichni se shodují, že je třeba rozklad zastavit. Kambodžská vláda spolu s finanční pomocí té japonské rozjela projekt, který má pomoci chrám Bayon zrekonstruovat. A do pomoci se zapojují i další místní úřady. „Co skutečně potřebujeme je, aby všechny zúčastněné strany spolupracovaly a pomohly chrámy ochránit. Výrazně v tom může pomoci lesnický úřad. Kořeny stromů nasávají vodu a pomáhají zpevňovat půdu. Výsadba dalších stromů by mohla hrát důležitou úlohu při ochraně Angoru,“ myslí si Chan Sengla.

Vyhlídky do budoucna ale nejsou příliš růžové. Kambodžské ministerstvo turistiky odhaduje, že v příštím roce si Angkor přijedou prohlédnout až 2 miliony turistů. To přinese na už teď přetěžované vodní zdroje další nároky a nejspíš další hrozbu pro křehké základy chrámů.

Angkor Wat
Angkor Wat
Více fotek
  • Angkor Wat zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1939/193832.jpg
  • Angkor Wat autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1939/193834.jpg
  • Angkor Wat autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1939/193833.jpg